Srovnání šancí Ruska a NATO ve válce: Putin nechce podobnou zprávu ani slyšet

Rozdíly mezi Ruskem a NATO jsou znatelné už na první pohled. Ekonomické srovnání odhalilo velké odlišnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos, Пресс-служба Президента РФ / Creative Commons / CC BY
                   

Jak informuje web Express, ruská ekonomika má 23krát menší hodnotu než ekonomika NATO. To má velký dopad i na armádu. Severoatlantická aliance dává dvě procenta HDP na armádu, což znamená, že výdaje daleko přesahují to, co může na vybavení vojáků vynaložit ruský prezident Vladimir Putin. Rozpoutáním války na Ukrajině navíc Moskva velmi ztrácí. Invaze je nejen neúspěšná, ale také přináší Rusku sankce, které výrazně na tamní ekonomiku dopadají.

Odborníci mají jasno

Podle Jakova Feygina, experta na Rusko, inflace a nedostatek zboží v zemi způsobují zmatek, píše dále web Express. „Navzdory růžovému obrazu, který namaloval Putin, existují skutečné problémy s výrobou materiálu, které znamenají, že továrny musí snížit kvalitu vyráběných věcí,“ cituje jeho vyjádření server Express. Je sice pravdou, že Evropa je závislá na ruském plynu, ale zároveň je třeba připomenout, že Moskva je závislá na vývozu na starý kontinent. A prodej do jiných zemí Rusku nemůže podle Timyho Ashe nahradit příjem, na který byla země zvyklá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská plynárenská společnost Gazprom zároveň uvedla, že do zemí mimo Společenství nezávislých států od ledna do 15. září vyvezla 84,8 miliardy metrů krychlových plynu

„Ze střednědobého hlediska jsou sankce pro Rusko katastrofální. Putin může vypnout plyn do Evropy, ale nemůže odklonit plyn k prodeji do jiných zemí, protože by potřeboval terminály LNG (zkapalněný zemní plyn) pro skladování plynu. Nemá na to čas, techniku ​​ani vybavení, takže to musí zůstat v zemi,“ cituje web Express vyjádření odborníka na Rusko. Podobně se vyjádřila na začátku roku i skupina ekonomů z Yale.

Katastrofa pro celý svět

Podle ní „při pohledu do budoucna neexistuje pro Rusko žádná cesta z ekonomického zapomnění, pokud budou spojenecké země jednotné v udržování a zvyšování sankčního tlaku proti Rusku“. Je tak zjevné, že Rusko se nemůže ekonomicky Západu vyrovnat. Srovnávat se Moskva nemůže s NATO ani po vojenské stránce. Přesto Putin nadále hýří výhrůžkami, a to především v oblasti jaderných zbraní. Ruský prezident si přitom musí být moc dobře vědom, že pokud na Ukrajině jaderné zbraně použije, odpověď Západu bude velmi rychlá a nelítostná.

Dopady to bude mít na celý svět. Jak Události247 informovaly, jaderný konflikt mezi USA a Ruskem vyvolá hladomor, který může mít na svědomí 75 procent populace. Bude jen velmi málo zemí, kde bude větší šance na přežití. Podle studie vědců, i po deseti letech po jaderné válce, budou mít největší naději k přežití obyvatelé Argentiny a Austrálie. Práce odborníků předpokládá, že v případě střetu dvou velmoci bude odpáleno až 100 jaderných bomb.

Jak by podle vás případná válka mezi NATO a Ruskem dopadla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články