Vychytávka z předrevoluční doby se vrací. Lidé opět topí Leninovými briketami. Vytápění za hubičku má ale háček

Drahé ceny energií nutí mnohé domácností k obnově kotlů na tuhá paliva. Někteří se do nich ale chystají házet i věci, které tam nepatří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ekonomická situace některých rodin je velmi špatná. Kvůli vysoké inflaci jejich výdaje převyšují příjmy, úspory se rychle ztenčily, a tak pomalu není na náklady na život kde brát. Zimní období navíc přináší lidem další svízel v podobě rozhodnutí, čím svá obydlí vytápět. V minulosti si řada domácností na doporučení státu instalovala do svých domů plynové kotle, ale cena této komodity letos výrazně zdražila. Někteří proto o jeho zapnutí ani neuvažují a spoléhají pouze na kotle na tuhá paliva.

I tuhá paliva zdražila

Přestože svou cenu v posledních měsících navýšilo i dřevo a uhlí, stále se jedná o jednu z levnějších variant, jak zůstat v zimních měsících v teple. Nejen tyto druhy paliva ale zřejmě budou končit v kotlích. Ti, kteří mají hluboko do kapsy do něj jednoduše nahází, co jim přijde pod ruku. Jak informoval web Bloomberg, v sousedním Polsku lidé pálí odpadky, aby se udrželi v teple. A to i přesto, že jde o zemi, ve které je 40 ze 100 měst s nejhorší kvalitou ovzduší v rámci Evropské unie a měli by tak usilovat o opak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cena palivového dřeva v říjnu stoupla o 37 procent. Lidé mají největší zájem o tvrdé dřevo, které uvolní více tepla

I v Česku určitě dojde na to, že lidé do svých kotlů vhodí své odpadky, aby ušetřili topivo, které je drahé. V rozhovoru pro radio Impuls na to upozornil i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. „Je možné, že lidé budou muset topit vším možným, naštěstí v nových kotlech třeba na pelety s vlastním zásobníkem už to možné nebude. Ale ti, kteří ještě mají ty kotle nevyměněné, toho starého typu, tam to samozřejmě vyloučit nelze,“ prohlásil. Dojít proto může i na takzvané ostravské torpédo.

Obavy kominíků

Jde o směs pilin a vyjetého motorového oleje uloženou v PET láhvi. Dříve se směs dávala do igelitových sáčků od mléka a nazývala se Leninovy brikety. Čeští kominíci ale mají pro tento nebezpečný a hlavně neekologický druh paliva ještě jeden název. „Vznikne nové svérázné třídění odpadu spalitelný a nespalitelný. Očekávám, že někteří šetřílkové se opět vrátí k pálení takzvaných Bursíkových briket,“ uvedl pro web iDnes Jiří Gavor.

V době, kdy Evropská unie tlačí na vše ekologické, se proto kvůli vysokým cenám může rozjet nebezpečný trend. Topení směsí pilin a vyjetého motorového oleje v kombinaci s PET lahvemi přitom velmi znepříjemňuje život okolí. Z komína, kde se Leninovy brikety dostanou do kotlů, se line černý zapáchající kouř plný sazí. Na značné nepříjemnosti z takového způsobu vytápění upozornil loni server iDnes i pan Petr, jehož soused Bursíkovy brikety přidával ke dřevu a uhlí.

Čím topíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články