Odborníci odhalili děsivý scénář toho, jak by dopadla jaderná válka mezi USA a Ruskem

Podle nejnovější studie by jaderný konflikt mezi světovými mocnostmi vyvolal hladomor, který by připravil o život dvě třetiny lidí.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Podle serveru Daily Mail je práce klimatických vědců založena na počítačových simulacích. Podle nich by se při jaderné válce mezi Spojenými státy a Ruskem v důsledku explozí dostaly saze do atmosféry a zablokovaly by sluneční paprsky. To by vyvolalo neúrodu po celém světě a následně nedostatek jídla, píše Daily Mail. V důsledku hladomoru by zemřelo po celém světě 5 miliard lidí. Šlo by tak o nevídanou katastrofu. „Data nám říkají jednu věc. Musíme zabránit tomu, aby někdy došlo k jaderné válce,“ cituje autorku studie Lili Xia web Daily Mail.

Téměř konec světa

Výzkumníci své výpočty přizpůsobili velikosti jaderného arzenálu dotčených zemí. Kromě války mezi USA a Ruskem nasimulovali také dalších pět menších jaderných konfliktů. Například mezi Indií a Pákistánem. Taková válka by podle studie snížila průměrnou celosvětovou produkci během pěti let o sedm procent, píše dále web Daily Mail. Naopak v případě konfliktu mezi USA a Ruskem by během tří až čtyř let došlo ke snížení až o 90 procent. Do dvou let by tak vyhladovělo 75 procent světové populace, což tvoří zmiňovaných 5 miliard lidí, uvádí Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě bez jídla

Nepomohlo by výrazně ani využití plodin sloužících jako krmivo pro hospodářská zvířata jako lidské potravy. Podle autorů studie je tak zřejmé, že jediným východiskem z obav je zákaz použití jaderných zbraní, píše Daily Mail. Vědci v té souvislosti připomněli, že existuje Smlouva OSN o zákazu jaderných zbraní, kterou ratifikovalo 66 států. Devět jaderných velmocí k ní ale nepřistoupilo. Jak uvádí deník Blesk, mezi země, které vlastní jaderné zbraně patří kromě USA a Ruska také Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Severní Korea a Izrael.

Putin jadernou válku vylučuje

Největší jaderný arzenál má Washington a Moskva. Dohromady vlastní až 90 procent všech jaderných hlavic, kterých je na světě zhruba 13 tisíc. Obavy z jaderné války sílí hlavně po ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které se vyostřily vztahy Kremlu se Západem. Důvodem je hlavně podpora západních zemí Kyjevu, kterému dodávají zbraně. Už na začátku ruské invaze na Ukrajinu uvedl Vladimir Putin jaderné síly do nejvyšší pohotovosti. Naposledy se šéf Kremlu k jaderné hrozbě vyjádřil na začátku srpna, jak píše web TN.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin

V dopise určeném účastníkům konference o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní uvedl, že by případnou jadernou válku nikdo nevyhrál. „Vycházíme z faktu, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a proto by nikdy neměla být zahájena. Chceme jednotnou bezpečnost pro všechny členy světového společenství,“ uvedl Putin, kterého cituje TN. Jeho proslov ale mohl mít jen za úkol uklidnit veřejnost, protože kroky Ruska zodpovědnost v oblasti jaderných zbraní příliš nepotvrzují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články