Nedostatek léků v Česku: Muž sháněl antibiotika pět dní. K obyčejné chřipce se nakonec přidal i zápal plic

Léky chybí v posledních měsících nejen v Česku, ale ve většině evropských zemí. Problém se navíc nepodaří vyřešit během pár měsíců.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Řadu týdnů chybí na českém trhu penicilin, ale ten by se měl do lékáren vrátit v nejbližších dnech. „Mělo by být k dostání ve většině lékáren, není ale možné garantovat, že bude úplně ve všech. Takovou možnost nemá ani ministerstvo, ani SÚKL,“ cituje web Novinky vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka. Přesto návratem nejpoužívanějšího antibiotického léku nebude problém nedostatku léčiv zdaleka vyřešen. Podle zástupce resortu zdravotnictví budou potíže dlouhodobé.

Změna v dalších měsících nebude

„Řádově měsíce, možná rok,“ uvedl pro web Novinky Dvořáček. Důvodů je několik. Podle šéfa české lékárenské jedničky Dr. Max Daniela Horáka je velkým problémem, že Evropa přesunula výrobu léků v minulých letech do Asie. „Tři čtvrtiny účinných látek pro léčiva se vyrábějí v Číně a Indii. A tak je teď bohužel celá Evropa závislá na tom, jaké budou dodávky surovin z několika továren v Asii,“ uvedl pro web Ekonom. I proto výpadky některých léků, hlavně antibiotik, trápí také ostatní evropské státy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko zasáhla chřipková epidemie, řada nemocnic kvůli tomu zakázala návštěvy

Nejen nedostatečná výroba v Asii způsobila komplikace. Odborníci také upozorňují na fakt, že se v poslední době výrazně zvýšila nemocnost. Aktuálně kulminuje vlna respiračních onemocnění, hlavně chřipky. „Je poměrně vysoká nemocnost, takže se zvýšila i spotřeba léků. Konkrétně antibiotik. Vede to k tomu, že v současné době, pokud výrobce dodal množství, které odpovídalo spotřebám třeba v průběhu roku 2020, 2021, tak letos to nestačí,“ cituje web iDnes viceprezidenta České lékárnické komory Martina Kopeckého.

Léčba se může protáhnout

Nákaza chřipky se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) aktuálně zvyšuje o čtyři procenta, uvádí server Novinky. Pacienti se ale nemusí podle náměstka ministra zdravotnictví obávat, že by nedostali žádné antibiotikum. „Vždy bude nějaké dostupné, ale třeba ne konkrétní značka,“ uvedl Dvořáček pro web Novinky. Na řadu tak často přichází širokospektrální antibiotika, což ale může v budoucnu vést k větší odolnosti bakterií a nižší účinnosti léků.

„Vždy je lepší zahajovat léčbu konkrétními antibiotiky, které reagují na určité bakterie, tedy obvykle úzkospektrálními antibiotiky, pokud to je možné,“ cituje vysvětlení viceprezidenta lékárníků server iDnes. Pacienty nedostatek léků často dostává do nemilých situací. Web Praha IN píše o případu, kdy muž sháněl v Praze pět dní antibiotika Amoksiklav, kvůli čemuž se nakonec léčba protáhla na téměř čtyři týdny. Kvůli pozdějšímu užívání léků se totiž k virovému onemocnění připojil také zápal plic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články