Posílání techniky už nestačí: Západní firma chce na Ukrajině vybudovat výrobnu tanků

Německo patří k ukrajinským spojencům, což dokládá svou podporou. Berlín letos svolil i k poslání tanků. Nyní je chce německá firma na Ukrajině sama vyrábět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O plánu německé obranné společnosti Rheinmetall postavit na Ukrajině továrnu na výrobu tanků informuje web Onet. Podle šéfa německého výrobce zbraní Armina Pappergera by nový závod za 200 milionů eur (4,7 miliardy korun) měl ročně vyrobit až 400 tanků. „Jednání s tamní vládou jsou slibná a doufám, že dosáhnou rozhodnutí během příštích dvou měsíců,“ cituje jeho vyjádření web Onet. Pro Ukrajinu by šlo o důležitý krok, protože právě tanky patří aktuálně u příslušníků armády k žádaným komoditám.

Tanků je nedostatek

Pro výhru ve válce Ukrajina potřebuje 600 až 800 kusů, čehož ale z dosavadních zásob není schopná dosáhnout. „I kdyby Německo odevzdalo všech 300 dostupných tanků Leopard 2, které má Bundeswehr k dispozici, bylo by to pořád velmi málo,“ cituje šéfa německého zbrojařského koncernu web Fórum24. Rheinmetall kvůli válce na Ukrajině pracuje naplno a už nyní má pro napadenou zemi připraveno zhruba 250 tanků. Vyrobeno je také více než 40 bojových vozidel pěchoty Marder, dalších asi 100 má být k dispozici do konce letošního roku, píše Fórum24.

V posledních týdnech se pak v souvislosti s Německem mluvilo především o tancích Leopard. Z 50 strojů typu 2A4 je připraveno zatím jen 30, ale do provozu lze podle Pappergera uvést 88 ze 100 tanků Leopard 1, které jsou starší. Další možností je zahájení sériové výroby nového tanku Panther v Německu a Maďarsku. Během 15 až 18 měsíců by se tam mohlo vyrábět až 400 kusů ročně, uvádí Onet.

Válka bude dlouhá

Šéf německého zbrojního koncernu předpokládá, že válka na Ukrajině bude trvat několik let. Své domněnky odůvodňuje tím, že „západní spojenci posílají na Ukrajinu dostatek zbraní, ale Ukrajinci v současné době nemají dostatek vybavení k úplnému znovuzískání svého území“, uvádí Onet. Rusko sice nemá tak rozsáhlé zdroje jako celý Západ, Putin ale zároveň nehodlá ustoupit ze svých záměrů.

iZdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY
Zničená ruská technika u Chersonu

Ztráty Moskvy jsou přitom obrovské. Podle Severoatlantické aliance Rusko od začátku konfliktu ztratilo na 2000 těžkých bojových tanků. V pátek to oznámil velitel sil NATO v Evropě, americký generál Christopher Cavoli, píše ČTK. Rusko mělo podle něj zároveň ztratit 200 tisíc vojáků a 1800 důstojníků. Denně navíc ruská armáda vyplýtvá na 23 tisíc dělostřeleckých granátů, píše ČTK. I proto podle Cavoliho válku vyhraje země, která dokáže rychleji vyrábět munici, kterou potřebuje. Podpora Kyjeva má proto být zásadní.

Podaří se v dohledné době na Ukrajině vybudovat továrnu na výrobu tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále