Elektronika i zubní protéza: Lidé zapomínají věci v MHD často. Někdy je složité se k nim dostat zpět

Asi každému se stalo, že někde zapomněl své osobní věci a pak v úzkosti hledal způsob, jak je získat zpátky. Může to trvat velmi dlouho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří lidé hledají pomoc s nalezením i na sociálních sítích. Na Twitteru svou zkušenost sdílel například Daniel Pražák, který zapomněl v autobuse iPad. Prostřednictvím sdílení polohy pak sledoval, jak jeho majetek cestuje po Španělsku, aniž by se k němu mohl dostat. „Není tu někdo/neznáte někoho, kdo se momentálně pohybuje v okolí Bilbao? Autobus parkuje kousek od letiště, už hezky dlouho,“ napsal. V příspěvku sdílel také fotografii mapy, kde se přímo jeho elektronické zařízení nachází.

Hodní lidé existují

V komentářích se setkal s velkou podporou a nabídkou pomoci. Někteří Češi žijící v jiných částech Španělska nabízeli vyzvednutí iPadu. Nakonec ale vše dobře dopadlo a sama společnost FlixBus, která zprostředkovala dopravu, majiteli elektronické zařízení předá. „Tablet jsme našli, už s Danielem Pražákem řešíme předání. Na základě vyplněného formuláře jsme předmět ztotožnili v depu a kolegové z Ibérie se majiteli ozvali. Více takových šťastných setkání,“ uvedla přepravní společnost na svém sociální síti.

Tento příběh skončil dobře, protože majitel k věci postupoval velmi dobře. Ihned kontaktoval dopravce, který mohl včas zakročit. Mnoho lidí nicméně zná, že takové ztráty nekončí vždy šťastně. Stačí, aby na místo, kde někdo svou věc zanechal, usedl člověk, který by nález nenahlásil a sám si ji nechal. Z velké části jsou ale lidé poctiví. I nálezci nicméně mohou mít problém, jak věc dostat zpět k majiteli. Při objevení cizí věci v MHD, autobusech či vlacích, je dobré se obrátit přímo na řidiče, upozorňuje web Čistou stopou.

Nálezy putují k sobě

Věci jsou následně svezeny na oddělení ztrát a nálezů, kde se k nim může dostat i vlastník. Často na takovém oddělení končí opravdu zajímavé předměty. Web Deník píše, že jen Dopravní podnik hlavního města Prahy zaznamená za rok více než 8 tisíc ztracených předmětů. Z velké části jde o průkazky na MHD, batohy, peněženky, mobilní telefony i klíče. Někdy ale objevují v městských MHD i opravdu kuriózní věci. Jde například o zdravotní pomůcky, mezi nimi jsou i zubní protézy, rovnátka, glukometr i naslouchátko, uvádí web Deník.

iZdroj fotografie: abcMedia
Lidé jsou schopni zapomenout i peníze v bankomatu. V průměru se částky pohybují od jednoho tisíce do 3,5 tisíc korun

Mezi nalezenými věcmi se ale objevují občas i housle, kytara, dokonce i saxofon. Dále sportovní potřeby, tedy lyžařské hole, tenisové rakety, skateboardy, bumerang nebo kulečníkové tágo. Občas dojde i k nejhoršímu a lidé zapomenou v MHD živé tvory, nejčastěji malé psy. Pracovníci městské dopravy ale naráží i na opravdu neobvyklé věci. Například šlo o odpadkový koš, vařič, sbíjecí kladivo, dětský kočárek, podprsenku či kbelík s rajčaty, dodává web Deník.

Už jste také museli pátrat po svých věcech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články