Ropa je levnější než před válkou, situace na pumpách tomu ale neodpovídá. Co s tím bude dělat naše vláda?

Ceny benzínu a nafty pro spotřebitele neodpovídají reálné situaci na trhu. Čerpací stanice si stanovily v červenci nepřiměřeně vysoké marže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině, která začala 24. února, způsobila velký poplach i na burze s ropou. Její cena rapidně stoupla, což se projevilo i na rekordních hodnotách na čerpacích stanicích. Kritická situace ale v poslední době polevila a cena ropy se dostala na nejnižší úroveň od 21. února. Jak píše server Novinky, důvodem jsou obavy, že hospodářský útlum ve Spojených státech a v Evropě sníží poptávku po palivech. Během čtvrtku tak cena ropy Brent klesla na 93,60 dolaru za barel, uvádí Novinky.

Zásoby větší než byl předpoklad

Trh snížením o 3,3 procenta zareagoval i na zprávu amerického vládního Úřadu pro energetické informace, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 4,5 milionu na 426,6 milionu barelů. Analytici přitom původně předpovídali pokles o 600 tisíc barelů, píší Novinky. Zásoby se zvýšily v USA také u benzínu, a to o 200 tisíc barelů. Na menší poptávku ropy reaguje také skupina producentů ropy OPEC+, která ve středu oznámila, že v září zvýší celkovou úroveň těžby jen o 100 tisíc barelů denně.

iZdroj fotografie: Flickr
Těžba ropy

Snižování ceny ropy je ale na čerpacích stanicích viditelné velmi pomalu. Důvodem jsou zřejmě vysoké marže petrolejářů a čerpadlářů. To potvrzují i kontroly ministerstva financí, podle kterých marže v červenci přesáhly průměrnou úroveň loňského roku a výrazně se odpoutaly od květnových a červnových výsledků, jak píše ČTK. Podle mluvčího resortu Tomáše Weisse tak ministerstvo apeluje na asociace petrolejářů a velké čerpací stanice, aby „se marže vrátily zpět na akceptovatelnou úroveň.“

Stát nástroje nevyužívá naplno

Jestli se k takovému kroku nakonec uchýlí, není jasné. Pro řadu lidí jsou přitom ceny na čerpacích stanicích extrémně vysoké a výrazně negativně zasahují do rozpočtu domácností. Stát s tím ale očividně nehodlá příliš dělat. Došlo sice ke snížení spotřební daně z pohonných hmot, ale opatření platí jen do konce září, připomíná ČTK. Do té doby chce také ministerstvo financí pokračovat v kontrolách marží.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Tím to ale zjevně končí. Další kroky podle mluvčího Weisse ministerstvo přijme až v případě, že by výsledky kontrol ukázaly, že pro nepřiměřeně vysoké marže neexistuje důvodné vysvětlení. Resort může v takovém případě regulovat cenu stanovením maximální výše marže. Jak připomíná ČTK, ceny paliv jsou aktuálně výrazně dražší než loni. Benzín má cenu vyšší v průměru o 10,63 koruny na litr a diesel dokonce o 13,46 koruny na litr.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů