Chystá se revoluce: Lidé už mají Fialovy pětikoalice plné zuby a začínají se bouřit

Lidé začínají být se současnou situací čím dál více nespokojení a jako jednoho z viníků vidí i současnou vládu Petra Fialy.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC BY
                   

Vyšší cenu oproti loňsku má téměř vše. Bydlení, energie, pohonné hmoty, potraviny. Lidé se potýkají s problémy, někteří nezvládají platit své závazky. Ti, kteří zatím dokáží vše pokrývat se obávají, co přinesou další měsíce. Zdražování už nedopadá jen na nejchudší skupiny obyvatelstva, ale hluboko do kapsy začíná mít také střední třída, kterou tvoří velká část společnosti. Právě jejich rostoucí nespokojenosti bude muset kabinet Petra Fialy čelit, což potvrzuje i řada odborníků.

Zdražení dopadá na všechny

„Mnoho lidí má úspory nejvýš na měsíc dopředu, a když najednou budou muset dát za energie o 30 procent více než dosud, udělá jim to ohromný nepořádek v rodinných rozpočtech. K tomu jim kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám zdraží hypotéky, daleko více zaplatí třeba i za rekonstrukci bytu. Nemyslím, že rovnou vyjdou do ulic, nespokojení však budou,“ uvedl pro web Ekonom místopředseda Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Vláda sice zastropovala ceny energií a vypracovala Deštník proti drahotě, přesto podle lidí nekoná dostatečně

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování se kvůli vysokým cenám pohonných hmot pro mnoho lidí stává noční můrou

Červnový průzkum agentury STEM ukázal, že 84 procent lidí má za to, že se vláda dostatečně nesnaží, aby zabránila výraznému nárůstu chudoby, informoval web Seznam Zprávy. Poté, co se zjistilo, že i přes zastropování se mnoha domácnostem zálohy zvednou. Lidé se tomu v diskuzích vysmívají. „Ha ha. Fiala říkal něco jiného. Lidi mu to statečně žerou. Rakušan je taky borec a Pekarová uplete svetry. Takže hlavně klid. To nevadí, že pak to úplně poslední nic pošleme na Ukrajinu,“ napsal do komentářů na Události247 Jan Benda.

Protestů přibývá

Tvrdší slova vůči premiérovi volil Petr Pešek. „A ten fialovej hnus se směje ale vše do času,“ napsal v diskuzi. Na jeho komentář zareagovala i další nespokojená občanka. „Ano, fialovej hnus nám to pěkně nandal. Stokrát půjdu volit Babiše než fialovýho zločince, který průměrným rodinám sebral peníze. Styď se, vládo fialová,“ uvedla Stanislava Nováková. Dobrá slova kvůli situaci kolem energií nemá pro ministry ani Petr Soukup. „Je to banda neschopných amatérů, kterým nejde o lidi, ale o vlastní prospěch,“ napsal v diskuzi.

Lidé nespojenost dávají najevo nejen v internetových diskuzích, ale i na demonstracích. 28. října při výročí vzniku samostatného Československa se protivládního protestu zúčastnily desetitisíce lidí. Nejvíce lidí přišlo demonstrovat na začátku září, kdy svůj nesouhlas s kabinetem vyjádřilo účastí na protestu zhruba 70 tisíc lidí, připomíná web iRozhlas. Pokud se situace neuklidní, mohou být demonstrace ještě ráznější. „Jak řekl v létě ministr Blažek, bude-li se vláda chovat, tak jak s k občanům chová, hrozí revoluce,“ napsal na Twitter uživatel jak malej JARDA.

Myslíte si, že hrozí revoluce z řad občanů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články