Rusové používají na Donbase termobarické zbraně. Důkazem jsou unikátní záběry

Záběry z ruských útoků termobarickými zbraněmi zveřejnilo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo obrany. Po jaderných pumách jde o nejničivější zbraně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Typickým odlišením termobarické munice od běžné je její dvoufázovost, jak připomíná server Novinky. Právě série dvoufázových výbuchů je viditelná i na zveřejněných záběrech pocházejících z oblasti města Novomichajlivka v Doněcké oblasti. „Takhle vypadá největší a nejděsivější válka 21. století. Ukrajina je připravena vrátit úder,“ cituje z příspěvku ukrajinského Ministerstva obrany server Novinky.

Devastuje lidi i budovy

Web dále vysvětluje, že ničivá síla termobarické zbraně je dána uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu. Tím, že se uvolní, tak se druhá nálož zapálí a vzniklá energie je díky tomu větší než u klasických výbušnin. Velké termobarické bomby tak dokážou ničit svůj cíl nejen tlakovou vlnou z exploze, ale devastující je také následný podtlak, který vznikne po spálení kyslíku. Tím ale jejich účinek nekončí.

Jak píše server Novinky, v tomto podtlaku, který se v blízkosti výbuchu vytvoří se lidská těla doslova vypaří. A mizí také okolní budovy, protože termobarické bomby vysávají z okolních budov vzduch a způsobí tak jejich zřícení. Cokoli v blízkosti termobarické zbraně tak nemůže přežít. Ničivost munice vypálená u Novomichajlivky byla navíc umocněna střelami mnohačetné salvy, které jsou odpalovány z pásových nosičů TOS-1A, dodávají Novinky.

Termobarická zbraň v minulosti

Pásové nosiče na podvozcích tanků T-72 umožňují najednou odpálit 24 až 30 střel. O použití termobarických bomb ruskou armádou ve válce na Ukrajině se spekulovalo už na začátku března, jak psal server ČT24. Rusko podle webu tento druh zbraně použilo už v roce 2017, kdy využilo leteckou bombu na termobarickém principu k likvidaci vojenského cíle Islámského státu v Sýrii, informuje ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pásové nosiče termobarických zbraní

Rusko není jediné, které má tuto termobarickou zbraň ve výzbroji. Disponují ní také Spojené státy nebo Česko, jak připomíná server Novinky. Použití termobarických zbraní navíc není podle mezinárodního práva zakázáno. Poprvé ji použili Američané ve válce ve Vietnamu, jak píše server ČT24. Následně byla využita sovětskou armádou v 80. letech během afghánské invaze a v Afghánistánu ji měla použít také americká armáda v roce 2002, doplňuje ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články