Další evropské státy budou brzy bez ruského plynu. Odmítají platit v rublech

Bez dodávek plynu z Ruska už se ocitlo Polsko, Bulharsko a Finsko. Teď se k nim má přidat také Dánsko a Nizozemsko. Důvod odstřižení je stejný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server TN, ruská společnost Gazprom postupně zastavuje dodávky plynu do těch zemí, které nechtějí platit v rublech. Přijímání plateb jen v ruské měně nařídil prezident Vladimir Putin v březnu. Povinnost se má vztahovat na všechny země, které jsou vůči Rusku nepřátelské, jak píše server Novinky. Tedy všechny, které zavádí kvůli válce na Ukrajině protiruské sankce. A to jsou všechny státy Evropské unie.

I další země to zvládnou

Právě ty teď Gazprom postupně odstavuje od svých dodávek plynu. Jako první bylo Polsko a Bulharsko, nedávno přešlo na život bez ruského plynu také Finsko a stejný osud teď čeká také Dánsko a Nizozemsko, píší Novinky. Země odmítají přistoupit na podmínky platby v rublech. O brzkém dánském odstřižení informovala tamní společnost Orsted, jak informuje server Bloomberg. Čas na splacení závazků má do úterý, ale platbu zašle jen v eurech. Zastavení dodávek ale v tomto případě nevyvolá velké pozdvižení.

Orsted z Ruska odebírá okolo 1,3 procenta plynu, který putuje do Evropské unie, píše server TN. Jde tak o nahraditelnou část. Situaci bez ruského plynu zvládne zřejmě bez větších potíží i Nizozemsko, které má být další na seznamu zastavení dodávek. Země plánovala zbavit se závislosti na ruském plynu do konce roku, a tak zřejmě své cíle urychlí. Nizozemsko se snaží o náhradu dodávkami plynu z jiných zemí a také chce využít možnosti obnovitelných zdrojů.

Které státy přistoupily na ruskou podmínku?

Tímto směrem se snaží vydat i jiné státy Evropské unie, ale závislost na ruském plynu je pro ně natolik velká, že to jde velmi pomalu. I proto některé země zřejmě přistoupily na podmínku Ruska a za plyn platí v rublech. Jak informoval server Echo24, Německo a Itálie k tomu měly dokonce dostat svolení přímo z Bruselu. Podle agentury Reuters si tak společnosti z těchto dvou států mohly otevřít rublové účty, aniž by porušovaly protiruské sankce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ursula von der Leyenová

Takový krok kritizoval polský poslanec Janusz Kowalski, který dokonce požaduje odvolání šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, jak píše server Do Rzeczy. Na rozdělování Evropské unie kvůli Rusku upozorňuje také český ekonom Lukáš Kovanda. „Němečtí, rakouští, italští či maďarští odběratelé již v rublech evidentně platí,“ uvedl pro server TN. Evropská soudržnost se tak v otázce ruského plynu zřejmě rozplynula.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články