Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit

Evropská unie dlouhodobě tlačí na snižování emisí a spotřebu energií. Jedním ze způsobu má být podle nové směrnice zateplení všech budov.

i Zdroj fotografie: Stribrohorak / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podle nového nařízení schváleného europoslanci by měli všichni majitelé činžovních i rodinných domů začít své objekty zateplovat, informuje web iRozhlas. Výjimku mají mít jen budovy do 50 metrů čtverečních, případně ty, které nejsou obývány celoročně. To však mnoha lidem nepomůže. Obzvlášť nízkopříjmové skupiny na nutné zateplení nebudou mít dostatek financí. Upozorňují na to i odborníci, někteří nešetří kritikou.

Realizace v termínu téměř nemožná

„Je to nedomyšlený a nerealizovatelný paskvil, který odpovídá duchu socialistického plánování. Plánují je přezelenalé mozky v Bruselu i za cenu zbídačení celých skupin obyvatel,“ uvedl pro iRozhlas generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Podle něj navíc nejsou kapacity na to, aby se zateplilo za krátké období takové množství domů. „Týkalo by se to asi 80 procent budov pro bydlení. Došlo by k obrovskému uměle vyvolanému vyhnání poptávky, které by neskutečně zvedlo ceny,“ vysvětlil pro web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výjimku z nové směrnice mají mít památkové budovy

Evropský parlament přitom schválil, že ty nejvíce energeticky náročné budovy se musí zrenovovat a zateplit do roku 2033, píše web TN. Konkrétně směrnice uvádí, že do roku 2030 mají všechny domy v rámci EU dosáhnout energetické náročnosti třídy E a o tři roky později třídy D. „Nebytové a veřejné budovy mají tyto lhůty posunuty již na roky 2027 (minimální třída E) a 2030 (minimální třída D),“ stojí v tiskové zprávě europarlamentu. Unijní zákonodárci proto mají jednoznačný argument.

Ne všichni europoslanci souhlasí

Podle nich budovy produkují 36 procent skleníkových plynů. I proto někteří experti takový krok chválí. „Smysl směrnic je důležitý: je třeba budovy zrenovovat. A pokud je renovace kvalitní, náklady na její provoz jsou až desetiprocentní oproti původním. Návratnost při současných cenách energie je kolem deseti let,“ uvedl pro iRozhlas ředitel poradenské firmy Budovy 21 Petr Holub. Směrnici ještě budou muset schvalovat jednotlivé členské státy, které si mají samy nastavit, jakých cílů chtějí dosáhnout.

Kromě renovace a zateplování má jít také o instalaci solárních panelů, aby se dosáhlo klimatické neutrálnosti do roku 2050. „Chceme, aby směrnice snížila energetickou chudobu, snížila emise a zajistila lepší vnitřní prostředí pro zdraví lidí,“ cituje TN irského europoslance a zpravodaje směrnice Ciarána Cuffeho. Naopak český zástupce Tomáš Zdechovský má značné výhrady. „Že se díky tomuto nesmyslnému opatření prodraží stavby o miliony a bydlení se stane víc a víc nedostupné, je prostě nezajímá,“ napsal europoslanec na sociální síti Twitter.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články