Policie vypracovala mapu kriminality. Chce díky ní varovat občany, kde není bezpečné se pohybovat

Každý den dochází po celé zemi k přestoupení zákona, někde výrazněji častěji. Díky nové mapě je nyní možné získat přehled celkové kriminality v každém městě či obci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Praha IN informuje, že Policie České republiky společně s ministerstvem vnitra vytvořila mapu kriminality. Díky její interaktivnosti je z ní možné získat řadu důležitých informací o jednotlivých trestných činech, a to nejen v rámci celé země, ale i konkrétních oblastí. Mapa podle Praha IN tak může varovat lidi, kam raději nechodit. Trestné činy je možné rozdělit na toxikomanii, požáry, krádeže, dopravní nehody, extremismus, násilné trestné činy i přestupky. V mapě je možné zjistit i podrobnosti k jednotlivým činům.

Mnoho přínosných informací

Nastavením časového období tak jde například jednoduše vyselektovat, které obce jsou bezpečnější, protože tam nedochází k trestným činům. Případně je možné naopak jednoduše zjistit, k jaké kriminalitě nejčastěji dochází ve zvoleném městě. Web Praha IN upozorňuje, že v Praze je možné porovnávat bezpečnost a nebezpečnost i v rámci jednotlivých městských částí. Při podrobnějším zkoumání je možné dokonce zjistit, jak moc bezpečná je i konkrétní ulice.

Mapa má velký význam především pro policii, a to nejen státní, ale i městkou. Sloužit může například při plánování policejních hlídek v ulicích a pomůže i těm, kteří se zabývají preventivními opatřeními, dodává web Praha IN. Z mapy jde během chvíle například vyčíst, že v letošní roce z hlediska trestných činů spáchaných při dopravních nehodách dominuje Středočeský a Moravskoslezský kraj. Středočeský kraj má také nejvíce případů toxikomanie. Praha vede v počtu krádeží a vloupání, děje se tam také nejvíce násilných trestných činů.

Přibývá vražd

Za první čtvrtletí letošního roku, a to ve srovnání s loňskem, přibylo vražd, informuje ČTK. Policie jich za první tři měsíce roku 2023 zaznamenala 47, což je o 12 více než za stejné období roku 2022. Ve statistice jsou zahrnuty nejen skutky dokonané, ale také pokusy o vraždu i přípravy takového trestného činu. Ze všech případů bylo 28 z nich motivováno osobními vztahy, dodává ČTK. Kriminalita v Česku roste ve všech oblastech. Meziročně se za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o víc než devět procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle policie letos došlo i k jedné vraždě novorozence a k jedné vraždě se sexuálním motivem

Kromě vražd vzrostl také počet případů majetkové kriminality, uvádí dále ČTK. Celkem jich policie zaregistrovala 27 267, což je o 4 089 více než loni za stejné období. Statistiky ukázaly ale i dobré trendy. Oproti loňským první třem měsícům letos ubylo o 81 případů mravnostních trestných činů a o 282 hospodářských trestných činů, dodává ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články