Bělorusové už mají Putina plné zuby. Partyzáni zaútočili na ruské letadlo, Lukašenko teď incident žehlí

Běloruský vůdce informoval o útoku na ruské letadlo až v tomto týdnu, přestože k němu mělo dojít už na konci února. Ve svém vyjádření navíc neřekl celou pravdu.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Web Express píše, že k napadení ruského letadla na letišti Mačuliščy u Minsku se vyjádřilo také britské ministerstvo obrany. Zveřejněné informace se však liší od toho, co tento týden oznámil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Jak Události247 psaly ve středu, běloruský vůdce uvedl, že ruský vojenský letoun A-50 poškodil ukrajinský sabotér, který měl několik desítek kompliců. Kvůli tomu se Lukašenko slovně pustil také do ukrajinského prezident Volodymyra Zelenského, kterého nazval hnidou.

Ukrajina obvinění odmítá

Vedení Běloruska přitom zpočátku útok na letišti Mačuliščy u Minsku odmítalo, přestože už na konci února o něm informovala běloruská opozice. Minulý týden se navíc k činu přihlásili běloruští partyzáni, kteří k poškození stroje použili dva drony. Lukašenko nyní celý incident žehlí. Trvá také na tom, že podezřelí byli zatknuti a mají vazby na ukrajinské a americké bezpečnostní služby.

Kyjev však taková obvinění odmítl. Poradce ukrajinského prezident Mychajlo Podoljak uvedl, že poškození ruského letadla, které slouží k navádění ruských vzdušných útoků, je protiteroristický čin, píše web DeníkN. „Je nutné vyznat se v definicích. Teroristický čin je, když z běloruského území střílejí rakety na ukrajinská města. Diverze je, když od běloruských hranic přicházejí diverzanti. Zásah proti letadlu A-50 je protiteroristický čin, spáchaný mimochodem místními partyzány,“ cituje DeníkN jeho vyjádření na twitteru.

Lukašenko také tvrdil, že poškození letadla nebylo nijak výrazné. Zmínil škrábance a díru v trupu, což podle běloruského vůdce nebrání plnění jeho funkce. Britové ale mají jiný názor. Web Express píše, že stroj byl podle britského ministerstva obrany již přesunut k opravě do Ruska. „Tranzitní let se údajně uskutečnil v nižší než obvyklé výšce, pravděpodobně kvůli poškození přetlakové kabiny,“ cituje z vyjádření server Express.

Bělorusko vytváří umělou hrozbu

Poškození letounu může být podle Britů pro Bělorusko zásadní problém. „Je reálná možnost, že společná rusko-běloruská vzdušná aktivita bude nyní nucena spoléhat se na pozemní kontrolu a stíhací doprovod, dokud nebude možné nasadit další hlavní stroj,“ cituje dále Express. Na tom se už zřejmě pracuje, protože i sám Lukašenko ve svém projevu uvedl, že pro jistotu „požádal Rusy, aby vzali toto letadlo na údržbu a poslali nám další“, píše Express. To se podle běloruské hlavy státu již stalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruská armáda má mít podle odhadu k dispozici zhruba 50 tisíc vojáků

Mnozí Bělorusové už ale mají Putina plné zuby. Řada z nich se totiž obává, že je chce ruský vůdce zatáhnout do války. Podle srpnového průzkumu organizace Chatnam House se proti ruské invazi vyslovilo 45 procent z asi osmi set dotázaných Bělorusů, uvádí web ČT24. Někteří Bělorusové se rovněž aktivně účastní bojů na straně Ukrajinců. Aktuálně tvoří jejich formace jeden regiment, tedy útvar o zhruba osmi stech mužích, dodává ČT24.

I přesto však Bělorusko zůstává nadále ruským spojencem, připomíná web Express. A to i přesto, že do války na Ukrajině se dosud nezapojilo. Lukašenko nedávno informoval, že své vojáky pošle do sousední země jen v případě, že dojde k napadení Běloruska. Verze běloruské hlavy státu o napadení letadla však může být snahou mít pro to důvody. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko uvedl, že Lukašenkovo tvrzení je „dalším pokusem o vytvoření umělé hrozby z Ukrajiny“, uvádí Express.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem