Devátý balíček sankcí: EU se dohodla na další ráně pro Rusko

Západní země od začátku války uvalují na Rusko tvrdé sankce. Aktuálně se připravuje devátý balíček, který hodlá uvalit Evropská unie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cílem omezujících opatření je především snížit příjmy Ruska. Tím pak zeslabit jeho schopnost válčení na Ukrajině financovat. Na začátku prosince začalo platit například embargo EU na ruskou ropu, které má snížit příjmy Moskvy z této komodity. Sankce se vážou ale také k jednotlivým osobám a subjektům, kterým je zmrazen majetek a platí pro ně zákaz cestování, připomíná web Consilium Europa. Na sankčním seznamu je více než 1200 osob a přes sto subjektů.

Dopady na celá odvětví

Lídři sedmadvacítky uvalují na Rusko sankce postupně v rámci takzvaných balíčků. Aktuálně mají na stole už devátý v pořadí. Jednání okolo něj se dokonce v určité chvíli zastavilo, informuje web Money. Některé země chtěly restrikce vůči Moskvě zesílit, další naopak požadovaly výjimky pro určitá odvětví či konkrétní osoby. Patová situace ale nakonec byla ve čtvrtek večer prolomena a došlo k dohodě. Sankční seznam se má rozrůst o dalších 200 lidí a subjektů, píše dále server Money.

Součástí mají být i tři ruské banky, členové Dumy a Rady federace, ministři, guvernéři, politické strany a další lidé, kteří hrají klíčovou roli v ruských raketových útocích na civilisty, únosech ukrajinských dětí odvezených do Ruska a krádežích ukrajinských zemědělských produktů. Devátá sada postihů zaváděných kvůli ruské invazi na Ukrajinu má také omezit investice do ruského důlního průmyslu či vývoz chemikálií a technologií využitelných pro vojenské účely, uvádí web Seznam Zprávy.

Přitvrzují i USA

Kromě omezení vývozu chemikálií, sedmadvacítka také počítá se sankcemi na nervově paralytické látky, elektroniku a IT komponenty. Vše, co by mohla Moskva využít pro vojenské účely. Zákaz exportu se má týkat například motorů využívaných v dronech, kterými ruská armáda útočí na ukrajinské civilní cíle a energetickou infrastrukturu, připomíná server Seznam Zprávy. Lídři sedmadvacítky také schválili další podporu Ukrajiny. V příštím roce dostane dalších 18 miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Potanin vlastní 36 procent společnosti Nornickel, která je největším světovým dodavatelem palladia a rafinovaného niklu

Tím špatné zprávy pro Rusko neskončily. Sankční seznam rozšířily ve čtvrtek také Spojené státy. Celkem na něm přibyly další čtyři desítky lidí, informuje web Novinky. Mezi nimi je i jeden z nejbohatších Rusů Vladimir Potanin, který vede těžařský gigant Nornickel. Po uvalení omezení na jednoho z nejvýznamnějších ruských podnikatelů už v létě volal vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, připomíná server Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále