Putin potvrzuje své diktátorství. Nový dekret zasáhne hlavně firmy

Během války na Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin podepsal řadu nových norem, které Rusy omezují. Nyní dojde hlavně na některé podnikatele.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Nejnovější dekret se týká hlavně opatření, která budou platit v případě stanného práva, píše web Onet. Dokument zveřejněný na portálu právních informací umožní odvolat například ředitele či akcionáře jakékoli společnosti, kteří nesplní státní obranné zakázky stanovené v podmínkách stanného práva, píše web Plus Jeden Deň. Řídící orgán, tedy správce, by jmenovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Přísný režim už někde platí

Nový dekret se má vztahovat na společnosti, které „porušují své závazky vyplývající ze státních smluv, což zahrnuje i neschopnost garantovat dodací lhůty“, dodává Plus Jeden Deň. Putin zároveň pověřil vládu, aby ustanovilapracovní skupinu pro činnost podnikatelských subjektů podílejících se na plnění rozkazu k obraně státu za stanného práva“, uvádí web Onet. Stanné právo přitom už loni Putin vyhlásil, a to ve čtyřech ukrajinských oblastech, které částečně ovládá ruská armáda.

Jde o Chersonskou, Záporožskou, Doněckou a Luhanskou oblast, kterou Moskva anektovala. Většina zemí to považuje za nelegální krok, protože referenda, která v oblastech proběhla jsou podle Západu falešná. Nejen v okupovaných oblastech ale platí jiný režim. Na Krymu, v Sevastopoli, v Krasnodarské oblasti, Bělgorodu, Brjansku, Voroněži, Kursku a Rostově platí poslední stupeň mobilizace, který se zavádí před stanným právem. To například umožňuje úřadům omezit svobodu pohybu obyvatel či jejich přemístění, píše web Onet.

Nic není vyloučeno

Přestože v Rusku neplatí stanné právo, i v dalších oblastech platí vysoká pohotovost, která vyžaduje zvýšenou činnost orgánů činných v trestním řízení i zvláštní bezpečnostní opatření v kritických zařízeních. Web Plus Jeden Deň také připomíná, že ruská ekonomika je postavena na vojenském základě. Firmy působící v oblasti obrany pracují v nepřetržitém režimu na tři směny, aby byly naplněny potřeby armády. Navíc vyhlášení stanného práva v brzké době není vyloučené.

iZdroj fotografie: The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Zelenskyj vyhlásil stanné právo už na začátku války

V pátek dostal na toto téma otázku mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve své odpovědi pouze připomněl, že jde o výsadu prezidenta. Nevyvrátil zároveň, jestli to Putin plánuje. Web Novinky připomíná, že stanné právo je mimořádné opatření vojenských orgánů na určitém území v době nouze, kdy se civilní orgány považují za neschopné fungovat. Obecně zahrnují změnu běžných občanských práv a rozšíření vojenského práva na civilní obyvatelstvo. Trvat v podstatě může neomezeně dlouho.

Sankce Západu, Putinův dekret, co bude dál?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad