Jaderna elektrárna na Ukrajině se vymkla kontrole. Hrozí další Černobyl?

Největší evropská jaderná elektrárna je okupována Ruskem. Objevují se tak obavy, že může dojít k podobné katastrofě jako se stala v černobylské elektrárně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Zcela mimo kontrolu“, tak nazval stav ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží šéf orgánu OSN pro atomovou energii Rafael Grossi, píše server The Sun. Podle jeho informací ruské síly porušily během jejího obsazení všechna bezpečnostní opatření. „Každý princip bezpečnosti byl narušen tak či onak. A nemůžeme dovolit, aby to pokračovalo,“ cituje Grossiho slova sever The Sun. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v té souvislosti upozornil, že taková situace je extrémně vážná a nebezpečná.

Absurdní situace na místě

Od zaměstnanců elektrárny podle něj proudí nejednotné informace, a tak není jasné, co se vlastně na místě děje. Jak dále web The Sun připomíná, během pětiměsíční ruské okupace se opakovaně objevily zprávy o ruském ostřelování Záporoží. Na místě měl dokonce vypuknout požár, když ruské síly bojovaly s Ukrajinci o ovládnutí jaderné elektrárny. Další informace zase naznačovaly, že došlo k poškození administrativní budovy, ale reaktory zasaženy nebyly. Aktuálně jadernou elektrárnu řídí ukrajinští zaměstnanci, ale pod vedením ruských sil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Černobylská elektrárna

I proto podle Grossiho na místě dochází k násilnostem a střetům. MAAE má tak velké obavy, jestli v elektrárně funguje vše tak jak má. Strach narůstá poté, co se objevily informace, že munice a výbušniny používané ruskou armádou jsou ukryty nebezpečně blízko jaderných reaktorů. „To je důvod, proč od prvního dne trvám na tom, že tam musíme být schopni jít, abychom provedli hodnocení bezpečnosti a opravy,“ cituje vyjádření Grossiho web The Sun. MAAE vyzvalo Rusko i Ukrajinu, aby expertům dovolili přijet na místo, aby „předešli jaderné katastrofě“.

Drábová mírní obavy

Není podle Grossiho jisté, že jaderný materiál je dobře zabezpečený, píše The Sun. Exploze v Záporoží by podle expertů vyvolala daleko větší zkázu než výbuch v Černobylu v roce 1986. Tehdy jaderný reaktor explodoval během bezpečnostních testů a způsobil výbuch odpovídající 500 jaderným bombám, jak píše web The Sun. Následně kvůli vysokým úrovním radiace došlo k evakuaci více než 350 tisíc lidí z okolí. Černobylská událost si vyžádala také lidské životy. Bezprostředně zemřelo zhruba 30 lidí a tisíce osob onemocnělo rakovinou kvůli ozáření.

Obavy ze zkázy v Záporoží ale mírní šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Pokud jde o situaci v Záporožské elektrárně, tak se tam neděje nic, co by se nedělo do 4. března, kdy ji Rusové obsadili,“ uvedla na sociální síti Twitter. Drábová zároveň přiznává, že situace na místě je nepřijatelná. Důvodem ale není radiace, která je podle ní normální. Podobně se vyjádřil také americký Institut pro studium války (ISW), podle kterého Rusko svou vojenskou činností v Záporoží chce pouze vyvolat strach Západu z možné jaderné katastrofy, píše ČTK.

Co si o celé situaci myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů