Pozemky za 1 korunu? Obec je ve velkém rozprodává lidem. Ti si bydlení ve vlastním nemůžou vynachválit

Pořídit si vlastní bydlení je pro mnoho lidí kvůli financím nedosažitelné. Některé obce se proto snaží usnadnit cestu alespoň k vlastnímu pozemku.

i Zdroj fotografie: Medullaoblongata Projekt / Creative Commons / CC BY
                   

Česko patří k zemím s nejméně dostupným vlastním bydlením v Evropě. Na byt o ploše 70 metrů čtverečních potřebuje občan 13,3 průměrných hrubých ročních platů, píše web Hospodářské noviny. S tím, jak roste průměrná cena bytu a platy se zvedají pomalejším tempem, se dá předpokládat do budoucna další zhoršení. Ještě více nedostupná je pro spoustu Čechů varianta výstavby vlastního bydlení. V takovém případě potřebují dostatek financí nejen na samotný dům, ale také na pozemek, na kterém stavba bude stát.

Nabídka, na kterou se čeká celý život

Jejich cena je na lukrativních místech také v řádech milionů korun. Splnit si sen o vlastním bydlení je proto možné jen pro úzkou skupinu lidí, která si našetřila či jinak získala dostatek peněz na pořízení. Varianta zafinancovat stavbu i pozemek hypotékou je totiž už také nedostupná. Česká národní banka letos několikrát zvýšila základní úrokovou sazbu, což vedlo ke zvýšení sazby hypoték. V srpnu byla průměrná hodnota 5,82 procenta, píše web Banky. Dobrou zprávou je, že v posledních měsících začíná pozvolna klesat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny bytů sice v posledních měsících zaznamenaly pokles, pro lidi jsou však stávající částky stále nedosažitelné

Není proto překvapivé, že zájem o hypotéky klesá a mnoho lidí se smiřuje s tím, že na vlastní bydlení nikdy nedosáhne. V jedné obci ale mají lidé důvod k radosti. Tamní zástupci si pro obyvatele připravili speciální nabídku, ve které mohou svůj vysněný pozemek koupit za pouhou jednu korunu. Navíc jako bonus mají z místa výhled na moře, protože se jedná o město Robertsfors ve Švédsku. Přestože získání pozemku je téměř zdarma, je třeba splnit určité podmínky, jak informuje web Hemnytt.

Podmínky splnitelné s radostí

Ti, kteří si výhodně zakoupí stavební místo o velikosti okolo 1600 metrů čtverečních musí stihnout postavit své obydlí do 2 let. Další podmínka je setrvat na místě dalších 5 let. A to je vše. Jsou to velmi příznivé podmínky od švédské obce vzhledem k tomu, že za pouhou jednu korunu mohou lidé získat pozemek na kouzelném místě. Tam budou chtít strávit zbytek života a nikoli odpočítávat dny, aby dosáhli splnění podmínek. Během svého žití budou mít noví obyvatelé obce i co objevovat.

iZdroj fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA
Nejlevnější nemovitosti jsou na malých vesnicích. Těm ale chybí občanská vybavenost a často i dobré dopravní spojení

Ober Robertsfors má několik zajímavých budov s dlouhou historií, připomíná server Hemnytt. Jde například o nejmenší švédskou hasičskou stanici, která je zapsaná i v Guinessově knize rekordů. České obce zatím tak štědré jako ty švédské nejsou. Ve zvýhodněných nabídkách obcí je možné najít jednu z nejlevnějších nabídek v obci Uhřičice, kde je minimální cena nabídky za pozemek 500 korun za metr čtvereční, píše web TN. Ceny v ostatních lokalitách jsou spíše v tisících korunách za metr čtvereční.

Uvažujete, že byste se kvůli podobné nabídce přestěhovali do zahraničí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články