Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji

Obchodní řetězce se stále ospravedlňují kvůli vysokým cenám, které během krize nastaly. Ukazuje se ale, že to není jediný jejich prohřešek.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Při nakupování v supermarketech se lidem vyplatí být obezřetný, protože obchody zdražují čím dál rafinovaněji. V některých supermarketech je dokonce možné narazit i na závadné potraviny. Web TN informuje, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v obchodní řetězci Penny Market odhalila papriky obsahující nepovolené množství pesticidů. Maximální limit byl u zeleniny z Albánie překročen dokonce trojnásobně. Závadné papriky inspektoři objevili v prodejně v Počernické ulici v Radonicích na Praze-východ, dodává web TN.

SZPI informovala o problému i na Facebooku

„Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři potvrdil, že předmětná potravina obsahuje pesticid formetanate v množství 0,35 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální tolerovatelné množství pro uvedený pesticid na 0,01 mg/kg,“ píše SZPI na facebookovém profilu Potraviny na pranýři. Obsah škodlivých látek v potravinách není jediný problém, na který mohou zákazníci v obchodech narazit. Čím dál častěji se také objevuje snaha obchodníků ošidit lidi na gramáži. Zatímco cena zboží zůstává, hmotnost je nižší.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
U ovoce a zeleniny obchodníci mnohdy uvádí odlišnou hmotnost, než jakou balení skutečně má

Web TN píše o případech, kdy je na etiketě uváděna jiná hmotnost než skutečná. Lehčí bylo například údajně dvoukilové balení pomerančů. V Penny Marketu v Chrudimi vážilo jen 1 800 gramů. Podobné podvody se zjistily také u balení brambor či chřestu, dodává web TN. Na problémy v oddělení ovoce a zeleniny je pak možné narazit nejen v Penny Marketu. V Lidlu nesplňoval normu balení chřest, čímž byl rovněž porušen zákon.

„Pokud prodejce deklaruje, že obsah výrobku váží 2 kila, tak by to mělo být 2 kila. Ne třeba 1,7 kilogramu, není tam žádná taková tolerance. Česká obchodní inspekce by za to mohla uložit pokutu,“ uvedl pro web TN mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Podle zjištění webu TN by takovou pokutu zřejmě dostaly všechny supermarkety, protože problémy s váhou nejsou nijak výjimečné.

Zákazníci kvůli tomu platí i desítky korun navíc

Už tak je přitom pro mnoho Čechů návštěva obchodů kvůli zdražování finančně velmi náročná. Někteří musí i promýšlet, co si koupí a co raději oželí. Ceny totiž za posledních pár let narostly extrémně vysoko. Web CNN Prima News srovnal aktuální ceny některých produktů s cenami v roce 2019. Rozdíly jsou viditelné i v akcích. Například oblíbená čokoláda Studentská pečeť stála na jaře 2019 v akci ve 180 gramovém balení 27,90 korun. Nyní je možné čokoládu koupit v akci v balení o 10 gramů menším za 39,90 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Obchodní řetězce často nabízejí velkou škálu výrobků, ale kvalita jednotlivých produktů je velmi rozdílná

Znatelný rozdíl je také při běžné ceně. Ta byla u zmíněné Studentské pečeti před 4 lety 63,90 korun a nyní je 94,90 korun, uvádí web CNN Prima News. Je tedy zřejmé, že kromě zdražování zákazníci čelí i takzvané smrskflaci od výrobců. Zatímco cena zůstane stejná či se jen mírně zvedne, gramáž zboží se sníží, dodává web CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články