Školní obědy pro děti zdarma: Rodiče často netuší, že nemusí za jídlo pro své potomky platit

Řada rodin v době zdražování řeší ekonomické problémy a chybí jim například peníze na školní obědy. Ty mohou děti ale dostat i zdarma.

i Zdroj fotografie: Petr Vilgus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dotované školní obědy využívají tisíce školáků a zájem narůstá nejvíce za posledních deset let, informuje web ČT24. Bez podpory státu by některé děti neměly k obědům přístup. „Mám invalidní důchod, životní minimum, každá koruna je pro nás dobrá, jinak bych na to neměla,“ přiznala pro ČT24 Lucie Krištofovičová. Pro syna se snažila získat obědy zdarma už v minulosti, kdy chodil do školky, ale bezúspěšně. Nyní, když navštěvuje přípravnou třídu, se to samoživitelce povedlo.

Více práce pro kraje

Na žadatele v hmotné nouzi se bude zaměřovat i nový projekt Zaměstnanost plus, který ale přinese zvýšenou administrativní a finanční zátěž pro kraje. „My jsme měli slíbeno, že ten systém bude jednodušší, nakonec bude o hodně složitější. Ta práce se z ministerstva přehodí na kraje a na školy, s tím nesouhlasíme,“ uvedl pro ČT24 náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny (ODS). Dříve kraje spolupracovaly s úřady práce, které žadatelům vydávaly potvrzení o hmotné nouzi a dělaly kontroly.

Nyní bude nutné jen čestné prohlášení a kontroly budou provádět kraje, které s tím příliš nesouhlasí. Poslaly proto rezortu své připomínky. Dojít má ještě k jednání mezi oběma stranami. Rodiče se o možnosti obědů zdarma ve školních jídelnách mohou dozvědět na úřadu práce, píše web Deník. Dotované obědy pro děti podporuje také ministerstvo školství, a to přes projekt Obědy do škol. Takto ministerstvo pomáhá 14 tisícům dětem, upozorňuje dále web ČT24. Nutná je účast konkrétní školy.

Pozitivní vliv na děti

Loni se do projektu zapojilo 1209 školských zařízení, uvádí zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí. I proto byl rozpočet navýšen z 65 milionů na 137 milionů korun. Obědy zdarma mohou získat děti od 3 do 15 let. Některé školy samy vytipovávají žáky, kteří mají mít na oběd nárok. Primárně jde o děti, jejichž rodiče jsou registrovaní na úřadu práce a pobírají dávky hmotné nouze. Dále se jedná o rodiny jinak sociálně znevýhodněné.

iZdroj fotografie: S vědomím Školní jídelny Svornost / Facebook
Pro některé děti je školní oběd jediné teplé jídlo během dne

„Děti vytipovávají třídní učitelé, kteří znají rodinné poměry a jsou s rodiči v úzkém kontaktu,“ uvedla pro web Deník ředitelka Základní školy a mateřské školy Mendelova v Karviné Leona Mechúrová. Zahraniční studie ukazují, že obědy zdarma dobře působí i na výkon dětí ve škole. Například se díky tomu chudé děti více začlení do kolektivu, uvádí Deník. Rodiče pak mohou ušetřit nemalé peníze. Průměrná cena obědů ve školní jídelně činí aktuálně 34 korun, píše ČTK. Rodiny díky obědům zdarma mohou proto na jedno dítě ušetřit až 700 korun měsíčně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad