Kakao, čokoláda i hovězí maso: Nové nařízení EU chce omezit prodeje potravin z třetích zemí

Brusel se dlouhodobě snaží udělat cokoli na ochranu klimatu. Cílem ochrany jsou také lesy a pralesy, kterých ubývá v důsledku zemědělství a těžby.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Evropský parlament nedávno přistoupil k dalšímu kroku v boji proti odlesňování a znehodnocování lesů. Tkví v tom, že v EU bude platit zákaz prodeje produktů, které pochází z odlesněné půdy. Nově musí potraviny na evropském trhu mít doloženo, že ani během jejich výroby nedošlo ke znehodnocení lesů. Na starý kontinent by kvůli tomu v budoucnu neměly dorazit mnohé oblíbené produkty. Jde například o kávu či čokoládu, upozorňuje web Kupi. Přestože se to mnohým lidem nebude líbit, čísla v tomto směru nejsou dobrá.

Velmi špatný trend

Podle OSN se kvůli zemědělství za posledních 30 let vykácela lesní plocha větší než rozloha celé Evropy. Celkem jde o 4,2 milionu kilometrů čtverečních, uvádí web Kupi. Kácení lesů je velkým problémem. Nemizí kvůli tomu jen důležité lesy, ale také se snižuje biodiverzita. Tím dochází k úbytku mnoha druhů rostlin i zvířat, připomíná web Kupi. Toto téma se proto řešilo i během českého předsednictví EU.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lesy jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů v boji proti změnám klimatu

Podle údajů Evropské komise jde o nejdůležitější a nejžádanější téma veřejnosti a nevládních organizací v Evropské unii. Jako předsednictví a zástupci Rady jsme zastávali takový názor, abychom dostatečně chránili přírodu, a zároveň neohrozili dodávky některých výrobků a potravin kvůli novým byrokratickým překážkám,“ cituje loňská slova ministra zemědělství Zdeňka Nekuly web Agri. Nejvíce podle závěrů přispívá k odlesňování produkce kávy, kakaa, palmového oleje, sóji, hovězího masa, dřeva a kaučuku.

Původ bude sledován v celém dodavatelském řetězci

V praxi to má vypadat tak, že výrobci krmiv a potravin, kteří budou prodávat své zboží na evropském trhu budou muset vědět, kde jednotlivé komodity vznikly. Například pokud k nám někdo dováží krmivo pro hospodářská zvířata z Nizozemska, bude muset ověřovat původ sóji v této směsi, a zda lze surovinu skutečně označit jako takzvaně deforestation-free,“ uvedl pro web Eko News prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Dopadnout to má nejen na dovoz konkrétních potravin, tedy třeba na hovězí maso, kakao, kávy, ale také výrobky jako je čokoláda, mleté maso, nábytek, kůže či papír, informuje web Kupi. Vše má být důsledně kontrolováno. Přestože je jasné, že zákon bude přínosem, zároveň negativně na každého obyvatele EU odpadne. Novinka se totiž odrazí na cenně základních potravin, které meziročně vzrostou o desítky procent, uvádí web Kupi. Některé potraviny navíc možná zcela zmizí z evropských regálů.

Jaká potravina by vám v regálech chyběla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články