Putinovo Rusko vstupuje do válečného režimu ekonomiky

Válka na Ukrajině trvá už téměř 11 měsíců. Kombinace vysokých finančních nákladů a sankcí uvalených na Rusko zásadně ovlivňuje ruskou ekonomiku i tamní podnikatele.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská ekonomika přechází do válečného režimu, píše polský web Money. Čím dál větší obavy mají místní oligarchové, kteří očekávají, že se bude zvyšovat tlak ze strany státu na jejich firmy. Moskva totiž bude muset najít způsoby, kde brát finance na své válčení na Ukrajině, uvádí dále server Money. Právě majetek oligarchů může být snadným terčem. Ukrojit bohatým Rusům z jejich jmění může stát například novými daněmi, o kterých už Kreml uvažuje, připomíná web Money. Mají být jednorázové a vztahovat se právě na velké podniky.

Kreml má nové nástroje

Od zvýšení daňové zátěže si Kreml slibuje zlepšení rozpočtových příjmů, které v současnosti drtí západní sankce a válečné výdaje. Moskva má ale daleko více nástrojů, kterými může oligarchům znepříjemnit život. Web Money zmiňuje například možnost diktovat firmám, jak mají fungovat, za kolik mají své produkty prodávat či vyrábět. Kreml si tyto pravomoci udělil loni. O zákonu, který výkonné moci dává například možnost prodloužit pracovní dobu či přinutit firmy ke spolupráci se státem informoval web Echo24.

V dodatku novely bylo poznamenáno, že probíhající speciální vojenská operace na Ukrajině, jak Rusko válku označuje, odhalila nedostatek dodávek, konkrétně materiálu potřebného k opravám vojenské techniky. Zatím ale ruský prezident Vladimir Putin do těchto hospodářských záležitostí nezasáhl a své nové pravomoci nevyužil. S vyprazdňující se ruskou pokladnou se ale zvyšuje riziko, že k tomu dojde, uvádí web Money.

Podle webu Novinky citujícího Americký Institut pro studium války dokonce není ani vyloučené, že si ruské bezpečnostní síly mohou připravovat půdu pro znárodnění majetku oligarchů, kteří nepodporují invazi na Ukrajinu. Silným zastáncem tohoto postupu je například zakladatele Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, podle kterého by měl stát elitám, které postup Ruska vůči Ukrajině nepodporují, majetek zkonfiskovat.

Kritika se v Rusku nepromíjí

Ruská propaganda se aktuálně zaměřuje i proti oligarchům, kteří jsou v očích ruského obyvatelstva vyobrazováni jako zkorumpované elity. Důvodem je hlavně jejich troufalost kritizovat válčení na Ukrajině. Odvetný krok Kremlu tak na sebe nenechal dlouho čekat. Kromě zmiňovaného znárodnění majetku jdou někteří představitelé Kremlu ve svých výrocích ještě dál. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svých příspěvcích na sociálních sítích elity označil za „zrádce národa“ a nastínil možnost zbavit kritické oligarchy ruského občanství, uvádí web Money.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dmitrij Medveděv je tvrdý zastánce ruské invaze na Ukrajinu a ke kritikům je nelítostný

Možný trest pro kritiky Kremlu nastínila ve svém nedávném prohlášení i ruská hlava státu. „Pokud někdo nespojuje svůj život s touto zemí, ale pouze vyváží peníze a vše si nechává venku, pak si neváží země, ve které žije, ale té, kde vede svůj majetek a účty. Takový člověk je pro nás hrozbou,“ cituje Putina web Money. Putin má strach i z jiných důvodů. Mnohokrát se objevily spekulace, že ruské elity usilují o jeho odstranění. I proto se má šéf Kremlu stále více obávat o svůj život, jak Události247 psaly na začátku prosince.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále