OSN chybovala: Někteří po zemětřesení v Sýrii na pomoc čekali marně

Ničivé zemětřesení postihlo v uplynulých dnech Turecko a Sýrii. Právě do arabské země neproudila dostatečná pomoc.

i Zdroj fotografie: Tasnim News Agency / Creative Commons / CC BY
                   

Neposkytnutí dostatečné pomoci lidem v Sýrii přiznal náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths, informuje web Plus Jeden Deň. Konvoj humanitární pomoci sice ze sousedního Turecka do Sýrie dorazil, ale miliony lidí, které zemětřesení zasáhlo, potřebovaly daleko větší zásilku. „Zklamali jsme lidi na severozápadě Sýrie. Právem se cítí opuštění. Čekají na mezinárodní pomoc, která nepřišla,“ cituje vyjádření zástupce Organizace spojených národů web Plus Jeden Ďeň.

Miliony lidí bez domova

Griffiths považuje za povinnost rychle tuto chybu napravit. Uvedl to při návštěvě příhraniční oblasti. Pomoc se nedostala na severozápad arabské země, kterou ovládají povstalci. Na místo přijel jen konvoj deseti nákladních aut se zásobami na stavbu přístřešků. Jednalo se hlavně o plastové fólie, lana a přikrývky či matrace, poznamenává Plus Jeden Deň. Sýrie je přitom na tom velmi špatně, protože kvůli několik let trvající občanské válce je v zemi zničený systém zdravotnictví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sýrie dostala zemětřesením další velkou ránu, země je z velké části zničená kvůli válce, která začala v roce 2011

Pomoc tak přicházela velmi pomalu a některé části země jsou navíc nadále pod kontrolou vzbouřenců bojujících proti vládě prezidenta Bašára Asada, na kterou se vztahují západní sankce. Sýrii proto z větší části pomohly Spojené arabské emiráty, kterým Asad v neděli za humanitární pomoc poděkoval. Vděk vyjádřil i za slíbenou pomoc ve výši desítek milionů dolarů, uvádí Plus Jeden Deň. Země to bude potřebovat, protože pondělní zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou až 5,3 milionů obyvatel, píše web Novinky.

Někteří záchranáři odjíždějí

Bez domova je tak nyní zhruba každý čtvrtý Syřan, protože loni měla země 21 milionů obyvatel. S odhadem přišel Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, uvádí web Novinky. Kvůli pomalé pomoci proudící do Sýrie přišla kritika ze strany záchranářů syrské humanitární organizace Bílé přilby. Nadále i proto roste počet obětí přírodní katastrofy. Podle posledních údajů si zemětřesení v Turecku a v Sýrii vyžádalo více než 35 tisíc mrtvých, píše ČTK. Více než 31 tisíc obětí je z Turecka a zhruba 4300 ze Sýrie.

Dalších 158 tisíc lidí bylo z postižených oblastí evakuováno. Záchranáři stále hledají přeživší. Celkem se na záchranných pracích podílí přes 238 tisíc lidí. Někteří cizinci, kteří dorazili na místo, ale svou misi ukončují. Předčasný odjezd oznámili Izraelci, Rakušani, Němci a Slováci. Jako důvod uvedli zhoršující se bezpečnostní situaci, uvádí ĆTK. Otřesy o síle 7,8 stupně zasáhly minulé pondělí desítku tureckých provincií, ve kterých žije přes 13 milionů lidí a také lidnatý severozápad Sýrie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články