Česko šetří: Drahé energie přinutily lidi přejít na papírové brikety. Domácnosti díky nim šetří až tisíce korun měsíčně

Náklady na vytápění v letošní zimě prudce vzrostly a řada lidí nemá dost peněz na obvyklé způsoby topení. Roste proto zájem o domácí výrobu paliva.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Do vysokých částek se vyšplhala nejen cena plynu, ale také elektřiny, připomíná web Deník. Velká část lidí přitom v minulosti přešla na tento způsob vytápění z tradičních kotlů. Celoplošným zdražováním ale nastal nový trend a mnoho domácností si v uplynulých měsících pořídilo krbová kamna nebo kotel na tuhá paliva. Ti Češi, kteří měli možnost, se tak vrátili k vytápění dřevem, briketami či uhlím s vidinou ušetřit.

Peníze jsou na prvním místě

Jak upozorňuje web Seznam Zprávy, na ceně ale výrazně vrostla i tuhá paliva. Nákladné je především vytápění tvrdým dřevem z buku či dubu, které uvolní více tepla na rozdíl od měkkého smrkového nebo jedlového dřeva. Uspořit tak lze jen nákupem většího množství syrového měkkého dřeva, které je ale potřeba nechat několik měsíců proschnout. „V takovém případě pak jde o nejlevnější teplo s cenou zhruba 1,2 koruny za jednu kilowatthodinu,“ uvedl pro Seznam Zprávy Adama Borovský ze srovnávače Srovnej dřevo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi letos výrazně více topí uhlím. To meziročně zdražilo o více než 150 procent

Existuje ale ještě mnohem levnější varianta vytápění, jako jsou třeba papírové brikety, píše Deník. Úspora financí navíc není jediná jejich výhoda. Papírové brikety vyhrávají nad jinými druhy topiva také v délce hoření a výhřevnosti, která je dokonce srovnatelná s dubovým a bukovým dřevem.

Také proto jsou vhodné i jako noční topivo. „I po 24 hodinách od posledního přiložení ne zřídka narazíte na stále žhavý popel. Je tomu tak proto, že materiálová hustota brikety je násobně vyšší než hustota dřeva,“ vysvětlil pro server Deník Pavel Šlagorský, který vlastní firmu na výrobu papírových briket.

Návrat Leninových briket

Většinu lidí ale vede k vytápění papírovými briketami hlavně jejich cenová výhodnost. Kilogram vyjde na 5,80 korun, což při spotřebě 20 kilogramového balíku snižuje náklady na 116 korun za den, což dělá měsíčně rozdíl přes tři tisíce korun. Někteří si navíc pochvalují také skutečnost, že papírové brikety si mohou vyrobit sami doma a tím náklady ještě snížit.

Brikety se vyrábí z papírového odpadu z domácností, který se natrhá na malé kousky a nahází do vody, aby se rozmočil, uvádí web Nápady-Návody. Poté se vše promíchá vrtačkou a jakmile je směs dokonale nadrobená, tak se po kouskách přidává do speciálního lisu. Ten následně vyrobí jednotlivé brikety, které je ještě nutné nechat proschnout.

Lidé se ale snaží na topení ušetřit i mnohem radikálnějšími způsoby. Jak Události247 upozornily loni v prosinci, některé domácnosti se navrací ke starým způsobům vytápění jako jsou Leninovy brikety. Jde přitom o velmi neekologický způsob, protože tyto brikety se vyrábí z pilin a vyjetého motorového oleje.

Čím topíte doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články