Putinův spojenec tvrdí, že Rusko je válce s Británií a USA, nikoli s Ukrajinou

Ruští představitelé dlouhodobě uvádějí, že invaze na Ukrajinu byla nezbytná k zastavení rozšiřování NATO ve východní Evropě.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

K válce na Ukrajině se vyjádřil tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Podle něj se konflikt stal „vojenskou konfrontací mezi Ruskem a NATO, a především USA a Velkou Británií“, píše web Express. Patrušev, který má k ruskému prezidentovi velmi blízko, měl tato slova pronést v rozhovoru pro ruská státní média. Podle něj je plánem Západu „pokračovat v oddělování Ruska a nakonec ho jen vymazat z politické mapy světa“. Cílem západních zemí má být zničení ruského jazyka a ruského světa.

USA chtějí ovládnout svět

Sami se mají bát přímého střetu, a proto ženou Ukrajince ke smrti. „Západ v zájmu svých ambicí prakticky ničí ukrajinský lid, nutí aktivní generaci umírat na bojišti, zbytek populace přivádí k chudobě,“ cituje šéfa Bezpečnostní rady web Express. Ze strany Západu má jít vůči Rusku i o žárlivost, protože Moskva disponuje rozsáhlým územím a bohatými zdroji, tvrdí Patrušev. Podle nej jsou USA „skořápkou pro konglomerát obrovských korporací, které vládnou zemi a snaží se ovládnout svět“, uvádí Express.

Patruševova obvinění mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nevyvrátil. K jeho vyjádřením uvedl, že NATO a Spojené státy jsou součástí ukrajinského konfliktu. Web Express připomíná, že Patrušev je považován za jednoho ze zastánců tvrdých postupů ve válce na Ukrajině. Několikrát se jeho jméno také objevilo v souvislosti se spekulacemi, kdo případně může Putina nahradit, jak Události247 psaly v listopadu. Šéf Bezpečnostní rady Ruska není zdaleka jediný představitel Moskvy, který obviňuje NATO ze zasahování do Ruska.

Stoltenberg: Konflikt s Ruskem hrozí

Putin to také zmínil jako ospravedlnění pro svou „zvláštní vojenskou operaci“, jak válku na Ukrajině nazvývá. Šéf Kremlu narazil na téma Aliance a jejího rozšiřování i ve svém květnovém projevu v rámci oslav Dne vítězství. „Tímto způsobem začaly státy systematicky vytvářet absolutně nepřijatelnou hrozbu a přímo na našich hranicích,“ cituje Putinova slova web Express. NATO se přitom snaží od začátku ruské invaze do bojů na Ukrajině aktivně nezapojovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Jense Stoltenberga je vyeskalování konfliktu až k válce mezi Aliancí a Ruskem reálnou možností dalšího vývoje

I proto například nevyhlásilo, i přes prosby Kyjeva, nad ukrajinským územím bezletovou zónu a otálí také s rozhodnutím přijmout Ukrajinu jako dalšího člena. Přesto konflikt mezi Ruskem a NATO stále hrozí, jak potvrdil v prosinci i šéf NATO Jens Stoltenberg. „Je tu strašlivá válka na Ukrajině. Tato válka se může stát rozsáhlou válkou, z níž vznikne obrovský konflikt mezi NATO a Ruskem… Pracujeme každý den na tom, abychom se tomu vyhnuli,“ cituje jeho slova web Novinky.

Jaké jsou podle vás Putinovy plány?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou