„První úkol pro Pavla: Vyměňte mluvčí,“ vzkazují lidé. Budoucí prezident už stihl odpovědět

Petr Pavel o víkendu vyhrál druhé kolo prezidentských voleb a velká část společnosti se ocitla v euforii. Jedna věc ale vše trochu pokazila.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na chybu mluvčí Markéty Řehákové upozorňuje web Plus Jeden Deň. Přestože ve volebním štábu propukla po vyhlášení vítězství generála ve výslužbě obrovská radost, podle odborníků si mluvčí měla zachovat svou tvář. To se jí ale zdaleka nepovedlo, protože zcela podlehla emocím. Experti její vystoupení při první tiskové konferenci nově zvolené hlavy státu označili za infantilní a nezvládnuté.

Pavel svou mluvčí obhajuje

Podle mnohých její vystoupení pokazilo slavnostní moment celé události. Plus Jeden Deň připomíná, že Řeháková se na pódiu smála, koktala, zapomínala co má dělat i říkat. „První úkol pro Pavla: Vyměnit Řehákovou. Vážně. Užila si kampaň, ale nechápe svoji roli,“ napsal na sociální síť Twitter politolog Miloš Gregor. S podobnou výzvou navíc nebyl Gregor jediný. Někteří také upozorňovali na to, že mluvčí prezidentského kandidáta ne vždy zvládne roli také mluvčího prezidenta. V sobotu večer v rozhovoru pro Českou televizi z Národního muzea ale Pavel výměnu odmítl.

Že s Řehákovu počítá ve funkci mluvčí potvrdil i v následujících dnech. Pro její pochybení má pochopení. „Způsob, jakým vedla tiskovou konferenci, vyjadřovala emoce, ale rozhodně ne špatně. Byly pochopitelné. Pro mě to nebylo nic, co by překročilo hranice. Nevidím důvod to vidět kriticky, svým způsobem to k tomu patřilo,“ cituje slova nově zvoleného prezidenta web iDnes. Pavel zároveň uvedl, že sám Řehákovou uklidňoval, aby nebrala hodnocení na sociálních sítích jako „bernou minci“, protože podle něj není odrazem reality.

Nebude jako Ovčáček

Nově zvolený prezident především slibuje, že jeho mluvčí bude lepší než stávající zástupce Hradu Jiří Ovčáček. „Měl snahu sám interpretovat nejen prezidenta, ale i premiéra. Taková role mu nepříslušela, nekomunikoval moc dobře s novináři,“ cituje iDnes Pavla. Podle něj Řeháková taková nebude. Svůj sobotní přešlap omlouvala i sama mluvčí. „Spadly z nás emoce a šli jsme na pódium vyjádřit radost z úspěchu. To je všechno, co ovlivnilo můj výkon,“ cituje vysvětlení Řehákové web Plus Jeden Deň.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček čelí dlouhodobě kritice za svoji práci z řad odborníků i veřejnosti

Server Novinky připomíná, že Řeháková v minulosti pracovala jako redaktorka Hospodářských novin v mediálním domě Economia. Bakalářský titul získala na Masarykově univerzitě v Brně. Magisterská studia pak dokončila v roce 2020 v anglickém Birminghamu v oboru zaměřeném na globální spolupráci a bezpečnost. Následně nastoupila do společnosti Semantic Visions, která se zabývá analýzami bezpečnostních hrozeb. Odtud přešla do Pavlovy iniciativy Spolu silnější.

Co si o přešlapu mluvčí myslíte vy? Bylo to podle vás v pořádku, nebo to už bylo za hranou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety