Piráti chytají druhý dech: Kdo jim na jejich řeči o konopí skočí?

Pirátská strana dostala v posledních parlamentních volbách pořádnou lekci. Teď se snaží získat zpět mladé voliče kontroverzními zákony.

i Zdroj fotografie: Pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Piráti se od začátku profilují jako strana pro mladé. Jsou tolerantní, otevření a mají velkou shovívavost i vůči požívání některých návykových látek. Dokazují to i svými posledními postoji. Už v červnu se začalo intenzivněji mluvit o tom, že Piráti připravují novelu zákona o legalizaci konopí. Cílem je umožnit lidem vypěstovat až pět rostlin a mít u sebe až 1250 gramů sušiny, informoval web Novinky. Není to poprvé, co Piráti věnují čas takovému zákonu. Už v minulém volebním období se pokusili o legalizaci konopí. Neúspěšně.

Poslanci jsou rozdělení

Nová podoba zákona má být ale jiná. Piráti se navíc snaží tuto novinku podávat jako přínos pro český stát. Podle jejich studie by díky legalizaci užívání konopí do státní kasy ročně přiteklo 650 milionů až 1,8 miliardy korun na daních, uvádí ČTK. „Zdaněním získáme miliardy korun ročně a zároveň zamezíme zbytečným výdajům na represi. Pokud se nám navíc povede regulovaný trh spustit společně s tím německým, bude to pro naši ekonomiku znamenat obrovské příležitosti v oblasti exportu,“ cituje ČTK pirátskou poslankyni Kláru Kocmanovou.

Podle europoslance Mikuláše Peksy se na legalizaci marihuany připravuje nejen Německo, ale také Malta a Lucembursko. Piráti v souvislosti s marihuanou upozorňují i na to, že je tato látka v žebříčcích škodlivosti až za alkoholem a tabákem. Zdaleka ne všichni poslanci jsou návrhu Pirátů nakloněni. K velké opatrnosti, a především k odbornému zhodnocení vybízí zákonodárce za KDU-ČSL Tom Philipp, jak vyplývá z průzkumu webu Refresher. Podle něj v tomto případě není správné pohlížet v prvé řadě na zisky.

Legalizace další látky se připravuje

Jako pozitivum legalizace konopí ale vidí, že se trh dostane pod kontrolu. S dostupností konopí bez regulace nesouhlasí poslankyně Karla Maříková (SPD). Jiný názor pak má Michaela Šebelová (STAN) a Ondřej Kolář (TOP 09). Tito zákonodárci vidí jako největší benefit nového zákona, že by uživatelé konopí měli jistotu kvality a věděli by, co užívají. S legalizací marihuany souhlasí i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Zároveň ale upozorňuje na riziko toho, že se tím může otevřít diskuze k legalizaci dalších návykových látek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kratom je psychoaktivní látka, která pochází ze stejnojmenného stromu. Ten roste převážně v Jihovýchodní Asii

A není daleko od pravdy. Pirátská strana už je teď aktivní i v legalizaci kratomu. Tato psychoaktivní látka přitom začíná být problémem u dětí a mladistvých kvůli závislosti, kterou si na ni tvoří, informoval web ČT24. I proto by lidem mladším 18 let podle návrhu Pirátů měl být prodej kratomu zakázán, píše strana na svém webu.

Co si o snahách Pirátů myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války