Nejoblíbenější potravina Čechů najednou prudce zdražila. Spousta lidí si ji už nebude moct dovolit koupit

Zdražování dopadá nejen na bydlení, energie či pohonné hmoty, ale také na potraviny. Ještě letos se zvýší cena u oblíbené pochutiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na plánované zdražování oblíbeného nápoje Čechů Události247 upozorňovaly zde. Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj od 1. října zvýšil cenu u většiny svých produktů o zhruba osm procent. V průměru to činí 1,70 korun na půllitr, což není pro řadu lidí vzhledem ke spotřebě moku zanedbatelná částka. Obzvlášť, když se zvyšování cen netýká jen čepovaného piva, ale i toho baleného. Navíc zdražování zákazníkům nepřipravil jen Plzeňský Prazdroj. Přistoupily k němu také Bernard, Staropramen, Holba, Litovel či Zubr, jak psal server iDnes.

Zdraží i národní pivovar

Důvod je jasný. I velké pivovary postihlo zvyšování cen energií. Na vyšší cenu má vliv také cena obalů, která se v posledních měsících citelně navýšila. „K nejvyššímu nárůstu došlo u energií – elektřiny a plynu. Rostly i ceny pohonných hmot a materiálů pro výrobu obalů (sklo, hliník). Stejně tak prudce zdražují vstupy související přímo s pohostinstvím, například výčepní technologie, sklenice a další vybavení, které pivovar hospodám bezplatně poskytuje,“ cituje vyjádření tiskového mluvčího Plzeňsko Prazdroje web iDnes.

Podobně to vidí také pivovar Budvar. „Nárůst ceny elektřiny o tři sta procent, to jsou pro nás desítky milionů, to stejné u ceny plechovek, ceny lahví, kartonáže, obalového materiálu a energií,“ uvedl pro web iRozhlas ředitel národního pivovaru Petr Dvořák. I proto se Budějovický Budvar rozhodl zdražit pivo od listopadu v průměru o deset procent. Půllitr oblíbeného nápoje se tak navýší o korunu až dvě. Další zdražování není vyloučeno ani do budoucna. Ředitel pivovaru upozornil na velmi špatnou úrodu, kvůli čemuž se zvýší také cena sladu.

Pivo už jen za odměnu?

„Byť máme dlouhodobé tříleté kontrakty, tak se očekává, že nebudou naplněné, protože chmel prostě není. V této chvíli už nemáme jediný vstup, u kterého bych mohl říci, že nám zásadně nepodraží,“ uvedl Dvořák pro web iRozhlas. Budvaru se přitom v loňském roce výrazně dařilo. V roce 2021 pivovar uvařil rekordních 1,8 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 4,6 procenta více. Díky tomu tak loni překonaly tržby poprvé hranici tří miliard korun. Výrazně také v roce 2021 stoupl export, vyvezeno bylo z českého pivovaru 1,3 milionu hektolitrů piva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pivovary v Česku loni uvařily 19,6 milionu hektolitrů piva, meziročně o 2,8 procenta méně. Snížila se také spotřeba piva na jednoho obyvatele ze 135 litrů v roce 2020 na 129 litrů

Budvar není jediný, který ještě letos plánuje ceny u svých produktů zvýšit. Kvůli zdražování energií zdraží pivo také náchodský pivovar Primátor, píše iRozhlas. Je tak zřejmé, že mnoho Čechů bude muset v budoucnu svůj oblíbený nápoj oželet. Kvůli vysokým cenám bydlení, energií i ostatních potravin totiž mnoho domácností už v tuto chvíli nevychází. Bude tak muset hledat další možnosti, jak uspořit. Počítá se přitom každá koruna.

Ovlivní vás zdražení piva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články