Putin přivedl vraždění nejen na Ukrajinu. Rusko pokořilo krutý, 20 let starý rekord

Nejnovější ruské statistiky ukázaly nemilý trend. Loni sice všeobecně poklesla kriminalita, ale rostla křivka těch nejhorších zločinů.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Web Čas informuje, že v Rusku poprvé za 20 let stoupl počet vražd i pokusů o ně. Data ze zprávy sdružení advokátů Travmpunkt se mají opírat o dostupné údaje oblastních soudů, generální prokuratury a ministerstva vnitra. Vinu na nárůstu počtu těch nejhorších zločinů může mít speciální vojenská operace na Ukrajině, jak Moskva válku v sousední zemi nazývá. Zkušenosti z minulosti ukazují, že konflikty negativně ovlivňují nejen účastníky bojů, ale také civilisty.

Experti nemusí považovat údaje za dostačující

Web Čas proto připouští, že nárůst vražd může mít i další důvody než jen válku na Ukrajině. Přesto je však minimálně podivné, že došlo zrovna loni k otočení trendu minulých let, kdy se počet nejzávažnějších trestných činů v Rusku stabilně zmenšoval. Zatímco v roce 2002 bylo spácháno 32265 vražd, v roce 2021 už jen 7332. Loňský rok ale změnil směr, protože bylo evidováno na ruském území celkem 7628 vražd. Jde tedy o čtyřprocentní nárůst, uvádí web Čas.

Celkově se přitom kriminalitu dařilo v Rusku mírnit i loni. Konečný počet trestných činů měl v roce 2022 klesnout oproti předchozímu roku o 1,9 procenta. Klesat měl i počet těžkých a obzvlášť těžkých zločinů, a to o 4,1 procenta, uvádí dále Čas. V kategorii vražd je však tendence stoupající. Velký podíl na tom mají ruské oblasti, které se nachází blízko Ukrajiny. Například v Belgorodské oblasti počet vražd a pokusu o ně oproti roku 2021 vzrostl z 52 na 102, v Kurské oblasti pak z 58 na 89, dodává web Čas.

Růst se nevyhnul ani vzdálenějším městům od Ukrajiny

Dokonce v Moskvě byl zaznamenán nárůst počtu vražd z 259 v roce 2021 na 441 v roce 2022. Web Novinky píše, že autoři zprávy se podívali na celou věc také z hlediska zkušeností zemí, které se zúčastnily ozbrojených konfliktů v minulosti. Došlo v nich k růstu pouličního, domácího a policejního násilí. Většinou k těmto jevům ale dochází až po skončení války, nikoli v průběhu. V USA se například ukázalo, že příslušníci policejních sborů, kteří bojovali ve válce pak častěji sahali po střelných zbraních, dodávají Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Rusku je sedm až osm vražd z deseti spácháno v opilosti

K tomu v Rusku zatím nedochází, protože se v zemi evidují hlavně trestní stíhání příslušníků bezpečnostních složek, konkrétně trestné činy páchané vězeňskými dozorci vůči vězňům. Tyto počty stabilně klesají. Důvod růstu počtu vražd v Rusku může mít proto nakonec i zcela jinou souvislost. Web Novinky připomíná, že v zemi roste spotřeba alkoholu. V roce 2022 prodej alkoholických nápojů meziročně stoupl o 3,5 procenta, u vodky dokonce o 5,9 procenta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km