„Nejdřív přijdou tanky, pak atomovky,“ varuje bývalý prezident USA. Bidena varoval, že svým chováním rozpoutá jadernou válku

Bývalý americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce americké rozhodnutí vyslat na Ukrajinu 31 tanků Abrams.

i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Web Daily Mail připomíná, že se Spojené státy rozhodly dodat Ukrajině tanky s novou technologií a modernizovaným zaměřovacím systémem. Podle bývalého šéfa Bílého domu to může vyvolat nepříjemnou odezvu. Nejdříve přijdou tanky, pak atomovky. Ukončete hned tuto šílenou válku. Je to tak snadné,“ cituje Daily Mail vyjádření Trumpa zveřejněného na sociální síti Truth Social. Bidena tak Trump varoval, že svým chováním rozpoutá jadernou válku mocností.

USA změnily názor

Varování pro Joe Bidena od jeho předchůdce přišlo jen den poté, co Washington oznámil, že USA poskytnou v rámci dalšího balíčku vojenské pomoci 31 špičkových tanků M1 Abrams. Kromě nich bude na Ukrajinu posláno také dalších 500 obrněných vozidel, některé budou z Evropy. Biden rozhodnutím vyhověl požadavkům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. USA přitom stejně jako Německo dlouho váhaly s dodávkou tanků, a to kvůli možné eskalaci konfliktu.

Tlak byl vyvíjen v posledních týdnech hlavně na Berlín, aby poskytl Kyjevu tanky Leopard 2, dále pak umožnil ostatním zemím jejich reexport. Německý kancléř Olaf Scholz nakonec oznámil souhlas s posláním Leopardů po tlaku nejen v zahraničí, ale i doma, informuje web Seznam Zprávy. Poté následovalo příznivé rozhodnutí pro Ukrajinu také z Washingtonu. Web Daily Mail přitom připomíná, že Biden ještě v loňském roce mluvil zcela jinak.

Po tancích přijdou stíhačky

„Myšlenka, že tam pošleme útočnou techniku, a že tam pojedou letadla, tanky a soupravy s americkými piloty a americkými posádkami, jen pochopte…tomu se říká třetí světová válka, jasné? Ujasněme si to, lidi,“ uvedl americký prezident v březnu 2022, píše Daily Mail. Nyní zjevně USA svůj postoj změnily. Na německé a americké rozhodnutí navíc navazují i další spojenci. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že uvažuje o vyslání některých francouzských bojových tanků Lecler, píše Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
K možnému poslání stíhaček F-16 na Ukrajinu se staví kladně i Nizozemsko, které jich vlastní asi 40 kusů

Přestože Kyjev dosáhl ohledně tanků svého, bude požadovat víc. Mluví se hlavně o stíhačkách. Podle webu Politico tato debata ožívá i mezi západními představiteli. Ukrajina dala najevo hlavně zájem o americké stíhací letouny F-16, informuje ČTK. Dosud přitom USA ukrajinské žádosti o stíhačky odmítaly kvůli jejich možnému použití k útokům na ruské území. To se může změnit. „Stíhačky jsou dnes zcela nemyslitelné, ale za dva nebo tři týdny bude možná tato diskuze na stole,“ cituje ČTK vysoce postaveného evropského činitele.

Ví Trump něco víc?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad