Vláda chystá bič na nepracující lidi: Dávky od státu pro ně budou pasé

Statisíce nezaměstnaných Čechů pobírají dávky od úřadů práce. Vláda ale hodlá udělat revizi dávek, aby je dostávali jen potřební.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Na konci února Úřad práce ČR evidoval 282 508 uchazečů o zaměstnání, což je meziroční nárůst o 19 tisíc lidí, podíl nezaměstnanosti tak tvořil 3,9 procenta. Přestože nejde o nijak vysoké číslo, tak má Česko má v rámci Evropské unie jednu z nejnižších nezaměstnaností, kabinet Petra Fialy hodlá v této věci zasáhnout. Web TN informuje, že vláda představila na začátku měsíce aktualizované programové prohlášení, jehož součástí je také záměr upravit systém sociální pomoci.

Fiala: Potřební pomoc dostanou

A to už v příštím roce, aby i prostřednictvím změn v sociálním systému došlo ke stabilizaci veřejných financí. „Budeme se ještě více soustředit na to, aby systém sociální podpory byl lepší z hlediska adresnosti,“ cituje prohlášení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) web TN. Vymýceno má být hlavně jakékoli zneužívání dávek. „Aby lidí, kteří objektivně mohou pracovat, skutečně pracovali,“ cituje šéfa resortu TN.

Někteří lidé podporu v nezaměstnanosti využívají jako odpočinkové období, přestože by mohli pracovat
iZdroj fotografie: abcMedia

Předseda vlády Fiala zároveň na začátku března uklidňoval, že se nemá v rámci stabilizace veřejných financí zhoršit „situace těch občanů, kteří se bez pomoci státu neobejdou“. Záměr zaměřit se na revizi sociálních dávek není žádnou novinkou. ČTK připomíná, že i předchozí vlády mluvily o zneužívání podpor. Podle expertů na sociální problematiku však nedochází k masovému zneužívání dávek. Jejich kritika směřuje jen k nastavení systému. Navíc není jasné, jaké změny hodlá vláda konkrétně učinit.

Dojde i na ty, co často marodí

Aktuálně platí, že nezaměstnaný dostane v prvních dvou měsících 65 procent průměrného měsíčního čistého výdělku, další dva měsíc 50 procent, po zbývající podpůrčí dobu, která se liší v závislosti na věku, dostane již jen 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku, uvádí web Měšec. Vše platí za předpokladu, že člověk žádající o podporu v nezaměstnanosti splní podmínky, hlavně tedy pokud stanovenou dobu pracoval či podnikal a je z čeho podporu v nezaměstnanosti vypočítat.

Nejen podpora v nezaměstnanosti bude pod drobnohledem. Ministr Jurečka si hodlá posvítit v příštích měsících i na zneužívání jiných dávek, informuje server iDnes. Úředníci se podle něj mají zaměřit hlavně ne nemocenskou a příspěvky na bydlení.Konkrétně u nemocenské se chceme zaměřit na osoby, které ji opravdu často využívají, i na lékaře, kteří ji statisticky častěji u svých pacientů schvalují. I u dalších sociálních podpor chceme ještě letos dostat do našeho systému maximum dat, aby kontroly byly opravdu efektivní a cílené,“ uvedl šéf resortu pro iDnes.

Souhlasíte s revizí dávek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa