Podvody přes SMS zprávy se šíří Českem. Podvodníci vydávající se za stát chtějí z lidí vytáhnout jejich peníze

V Česku přibývá podvodů, které cílí na ohroženou skupinu lidí. Důvěra v neověřené webové stránky může přijít hodně draho.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V dnešní době je velmi málo lidí, kteří se nesetkali s určitým druhem internetového podvodu. Velmi jsou rozšířené emaily, které se tváří, že je zaslala bankovní instituce. Adresáta nabádá, aby se na připojeném odkazu přihlásil do svého internetového bankovnictví a tím ochránil své prostředky na účtu, jak Události247 informovaly zde. Na trik upozorňují i samy banky, proto je řada lidí už informovaná, že vyplněním bankovních údajů mohou přijít o všechny své úspory. K emailové poště už díky tomu velká část lidí přistupuje s opatrností.

Podvodníci cílí na ty nejohroženější

Mnohem důvěřivější je ale veřejnost k textovým zprávám. Obzvlášť, když přicházejí od státních institucí. Alespoň se tak na první pohled tváří. Velmi se rozmohly SMS zprávy, které hlásají, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR je připraveno poskytnout různé druhy příspěvků či dotací. Součástí zprávy je také odkaz na údajný web státní instituce, kde je nutné vyplnit žádost a přihlásit se bankovní identitou, informuje web iDnes. I v tomto případě jde ale o podvod. Lidé sdílením svých bankovních údajů mohou přijít o veškeré peníze na účtu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v té souvislosti připomíná, že jediná správná doména resortu je mpsv.cz. Podvodníci ale mají velkou úspěšnost, protože velmi často se příjemci SMS dozví, že si mohou jednoduše zažádat o příspěvek na bydlení, což je lákavé. „Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu,“ cituje vyjádření ministra Mariana Jurečky server iDnes.

Peníze jsou v mžiku pryč

Spousta lidí ale je schopna podvod prohlédnout už na první pohled a neváhá se podvodníkům vysmívat. „Nemám internet, mohu vám své celoživotní úspory přinést večer v krabici od bot?“ sdílel uživatel Jan Tribon Vojíř na sociální síti Facebook odpověď na SMS zprávu, která nabízela od MPSV dotaci na nabíjení elektřiny. Bohužel, důvěřivá byla k podobné zprávě šestačtyřicetiletá žena z Olomouce, která si myslela, že může tímto způsobem získat příspěvek na bydlení.

iZdroj fotografie: abcMedia
Stále více lidí dostává SMS zprávu, která se tváří, že odesílatelem je státní instituce

„Po kliknutí na odkaz byla žena automaticky přesměrována na stránky své banky, kde se pomocí přístupových údajů přihlásila do bankovnictví a heslo potvrdila otiskem prstu. Po chvíli zjistila, že jí z konta zmizelo téměř jedenáct tisíc korun,“ uvedla pro web Deník policejní mluvčí Petra Vaňharová. Jediný způsob, jak nenaletět, je tedy obezřetnost. Lidé se mohou více o bezpečnosti v kyberprostoru dozvědět také díky kampani #nePINdej, kterou podpořila řada státních institucí, včetně Policie ČR.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články