Až stovky tisíc korun skončí v kapsách podvodníků: Falešných zpěváků, kapitánů a lékařů v Česku přibývá

V Česku se množí případy, kdy podvodníci z lidí vylákají nemalé částky peněz. Muži často hrají na city osamělých žen, které jim následně uvěří.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Web Týdeník Policie minulý týden informoval o podvodech na Karvinsku. Dosud neznámý pachatel se před šestapadesátiletou ženou vydával za známého českého zpěváka. Oslovil ji loni v květnu přes sociální síť a po celou dobu spolu pravidelně komunikovali, jednou i skrze videohovor. Údajný umělec ji měl přesvědčovat o svých citech, což měli dokazovat i jeho přátelé, kteří ženu také kontaktovali. V říjnu pak došlo ze strany muže o první žádost o peníze. Důvodem měl být zablokovaný bankovní účet od manželky, popisuje Týdeník Policie.

Vylákání za účelem získání peněz

Žena postupně podvodníkovi poslala téměř sedmdesát tisíc korun. Poslední převod proběhl na začátku ledna, kdy jí bylo přislíbeno osobní setkání. Den poté ale v rádiu uslyšela informaci, že muž, se kterým byla v kontaktu, nakupuje v zahraničí nemovitosti. Po uvědomění, že se stala obětí podvodu, tak kontaktovala policii.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Prvotní kontakt ze strany podvodníků většinou probíhá přes sociální sítě, kde si vytipovávají své oběti

Nejednalo se však o jedinou oběť. Citově se k podvodníkovi upoutala také šestasedmdesátiletá žena, která byla na sociální síti oslovena „kapitánem námořní lodi Williamem“, informuje Týdeník Policie. Komunikace probíhala v češtině přes překladač a o šestnáct let mladší muž podvedené údajně sliboval společnou budoucnost a cestování po světě.

Stejně jako v jiných případech, i zde bylo jeho záměrem jediné: vylákat z ženy peníze. Podvedená mu poslala zhruba patnáct tisíc korun, než si uvědomila, že muž si vše vymýšlí a kontaktovala proto polici. Mnohem hůře dopadla sedmašedesátiletá žena z Vyškovska, která údajnému americkému vojákovi poslala tři čtvrtě milionu korun, píše web Deník. Prvotní kontakt proběhl opět přes sociální sítě, kde podvodník ženu nalákal na balíček peněz a zlatou medaili, kterou si k ní chtěl poslat.

Případů je mnoho, taktiky jsou různé

„Nejdříve bylo potřeba zaplatit 2100 Eur za zaslání balíčku. Další zpráva zněla, že balíček je na letišti, ale je problém s odbavením, toto stálo sedm tisíc Eur a dalších 5650 Eur za dezinfikování balíčku. Poslední doručená zpráva zněla, že balíček obsahuje větší obnos peněz, u kterých není znám původ a proto je potřeba certifikát, který stojí šestnáct tisíc eur,“ uvedla v říjnu k případu pro Deník policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Jak loni v květnu popsal web iRozhlas, takzvaných romantických podvodů řeší policie čím dál více. Podvodníci jsou schopni vydávat se skutečně za kohokoliv, což dokazuje případ ženy na Brněnsku. Zdánlivý nápadník si v tomto případě hrál na španělského lékaře, který je na misi v Keni. Z osamělé ženy postupně vylákal více než sto tisíc korun.

Obětmi se přitom stávají nejen ženy, ale i muži. Ty například osloví údajná dcera afrického prince. Následkem je většinou okradení o stovky tisíc korun a někdy i miliony, dodává iRozhlas. Prevencí je hlavně obezřetnost. Podle policie je možné si posílané fotografie často ověřit na internetu nebo trvat na videohovoru, což podvodníka donutí ukázat svou podobu. Lidé by se měli mít na pozoru, protože podobných případů v tuzemsku přibývá.

Setkali jste se i vy někdy s podobným podvodem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články