Řidiči se na silnicích nedoplatí: Policisté si vymysleli hned několik nových pastí, za které hrozí tisícové pokuty

Motoristy čekají v budoucnu vyšší sankce za porušení pravidel silničního provozu. Novinky se budou týkat hlavně nejzávažnějších přestupků.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Už letošní rok přinesl několik změn v dopravě. Web Deník připomíná prodloužení platnosti evidenční kontroly pro motorová vozidla, dále pak povinnost majitelů veteránů dojíždět na pravidelné technické kontroly. Největší novinku má přinést konec roku, kdy by v rámci digitalizace již nemuseli mít řidiči u sebe plastové kartičky dokládající řidičské oprávnění. Řidičák i občanka by mohly být jen nahrané ve speciální aplikaci v mobilním telefonu, dodává web Deník.

Systém bude přehlednější

Taková zpráva řadu motoristů potěší. Naopak novinky, které se chystají v roce příštím, už nezní tak optimisticky. Ministerstvo dopravy informuje, že vláda již schválila novelu zákona o silničním provozu, která zjednoduší bodový systém, zároveň ale zpřísní sankce za nejzávažnější přestupky. Aktuálně platí pět různých sazeb bodů, nově mají být jen tři. Řidiči budou moci za své přestupky od roku 2024 dostat 6, 4 či 2 body, a to podle závažnosti. Například řidič pod vlivem alkoholu nově dostane místo sedmi bodů šest, ale zaplatí vyšší pokutu.

Místo maximálních 20 tisíc to bude 25 tisíc korun, píše web Aktuálně. Stejné tresty budou platit také za překročení rychlosti o 50 km/h mimo obec, 40 km/h v obci, vjezd na železniční přejezd přes zákaz u za jízdu na červenou. Za tento přestupek byl přitom dosavadní trest jen maximálně pět tisíc korun. Ministerstvo přestupky vybralo záměrně. „Máme k dispozici statistiky o nejvážnějších dopravních přestupcích a víme, že nejčastější příčinou nehod je nepřiměřená rychlost, proto bude postih vyšší,“ cituje Aktuálně šéfa resortu Martina Kupku.

Nejvyšší pokuta 75 tisíc

Od příštího roku proto může chybování na silnici být pro někoho likvidační. A to vzhledem ke snížení životní úrovně kvůli inflaci, která Česko drtí už několik měsíců. Navíc 25tisícová pokuta nebude zdaleka ta nejvyšší. Za nejzávažnější činy, kterými jsou způsobení dopravní nehody s ublížením na zdraví nebo řízení bez řidičského oprávnění, bude viník potrestán ve správním řízení pokutou až ve výši 75 tisíc korun, uvádí Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Novela přinese také možnost udělení řidičského průkazu již od 17let

Zapomenout by řidiči také měli na odmítnutí dechové zkoušky na alkohol a jiné návykové látky. „V tomto případě hrozí vedle pokuty až 75 tisíc také zákaz řízení až na tři roky. S ohledem na nebezpečné jednání opodstatněně pokládáme nejvážnější možný způsob postihu za důležitý,“ uvedl Kupka pro Aktuálně. Někde se ale i ubere. Například horní pokuty se z 2000 sníží na 1500 korun od příštího roku u porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel či zapomenutí dokladů, píše web iDnes.

Souhlasíte s novými postihy pro řidiče?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou