Politici chtějí zastavit systém Evropské unie. Chystá se nový projekt

Evropská unie dostává další zásah. Politici vymysleli způsob, jak se vyhnout bruselskému omezování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nařízení Evropské unie jsou často tím, co obyvatelé Evropy nejvíce kritizují. Nutnost podřizovat se legislativě úředníků z Bruselu není mnoha lidem po chuti, píše server Onet. Velké kritice se v minulosti dostalo například GDPR. Právní rámec ochrany osobních údajů platný na celém území sedmadvacítky vzbudil mnoho emocí. S odstupem let už si ale většina lidí na revoluční legislativu zvykla a postupně se vyjasnila řada nejasností spojených s její implementací. Evropská unie ale zasahuje do různých oblastí životů Evropanů.

Kritika elektromobility

Velkým tématem je v Bruselu i ochrana životního prostředí. Zelená politika je natolik silná, že se jí podařilo například od roku 2035 zakázat výrobu aut se spalovacími motory. Tím definitivně EU prosadila elektromobily, které mají být ekologičtější a ekonomičtější. Čím dál více faktorů ale mluví proti, jak Události247 informovaly zde. Lidé na to upozorňují i na sociálních sítích.

„Jinak pořád mi nikdo nevysvětlil, proč potřebujeme ten zákaz spalovacích aut, když ta elektromobilita je tak super. Řekl bych, že princip svobody výběru auta, prosazení technologie na základě její výhodnosti pro spotřebitele je zcela potlačen. Inovace se nerodí z regulace,“ uvedl na Twitteru uživatel Michal Koucký. Elektromobilita není jediným výrazným krokem, kterým EU prosazuje svou zelenou politiku. Součástí Green Dealu jsou například i emisní povolenky. Cílem obchodování s nimi je omezení množství CO2 vypouštěného do ovzduší.

Polsko nechce emisní povolenky

EU stanovuje celkový strop pro emisní povolenky. Její systém byl založen v roce 2005. Řada zemí sedmadvacítky s tím ale nesouhlasí. Patří k nim také Polsko. Tamní strana Solidarna Polska dokonce předložila Sejmu návrh zákona, který by systém EU zastavil. Podle nich jsou nákupy povolenek CO2 škodlivé pro ekonomiku země a vedou ke ztrátě suverenity. „Vede to ke snížení role uhlí v energetickém mixu,“ cituje web Onet náměstka ministra pro klima Jaceka Dekoru. Zastavení systému by mělo podle předkladatelů zákona přinést dobré ekonomické změny.

iZdroj fotografie: Katarzyna Czerwińska / Creative Commons / CC BY-SA
Zákon, který by pozastavil systém EU pro nákup povolenek na emise CO2 a osvobodil od nákladů na klimatickou daň byl předložen polskému Sejmu

„Jsme odhodláni pokračovat v boji za zájmy našich krajanů,“ cituje web Onet šéfa Solidarny Polsko a ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra. Politik zároveň přiznal, že pro přijetí návrhu bude nutné přesvědčit kolegy z vládní strany Právo a spravedlnost, kteří mají rozdílný názor na celou záležitost. Členové strany Solidarny Polska se ale nevzdávají a upozorňují na benefity. „Pokud chceme snížit inflaci pod dnešních 17 procent, očekáváme, že všechny politické strany budou hlasovat pro tento velmi podstatný projekt,“ uvedl Janusz Kowalski.

Je to podle vás dobrý krok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články