Polsko se bojí o svou budoucnost. Putin by po Ukrajině mohl zaútočit na Varšavu

Rusko se v případě výhry na Ukrajině nemusí se svým ziskem spokojit. Obavy z Putinova dalšího postupu rostou hlavně v Polsku.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Podle náměstka polského ministra zahraničí Pawla Jablonského je Ruskem ohroženo dalších šest zemí, píše web Express. Západ se proto podle něj musí spojit, aby Ukrajině pomohl a Rusko nevyhrálo. „To, co děláme nyní, děláme ze solidarity a na podporu obětí,“ cituje Express polského politika. Stejně to vidí také polský novinář Lukasz Jankowski. „Názor v celé polské společnosti je takový, že pokud Rusko uspěje na Ukrajině tím, že si bude nárokovat území, ať už v Chersonu nebo v Záporoží, bude další válka a po ní další,“ cituje jeho vyjádření Express.

Polsko hraje v podpoře Ukrajiny významnou roli

Podle Jankowskiho je základní bezpečnost a nezávislost Polska v ohrožení, pokud Rusko na Ukrajině zvítězí. Varšava je totiž od začátku ruské invaze jedním z největších podporovatelů Kyjeva. Polsko přijalo nejvíce ukrajinských uprchlíků a nedávno sehrálo velkou roli při odsouhlasení dodávek německých tanků Leopard, připomíná server Express. Vztahy mezi Ruskem a Polskem jsou navíc napjaté i kvůli společné historii.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V době, kdy uprchlická krize vrcholila, byly v Polsku více než tři miliony ukrajinských uprchlíků

Naopak mezi Poláky a Ukrajinci panují podle polského novináře silné vazby. „Mnoho Poláků, kteří si berou ukrajinské uprchlíky do svých domovů, vidí Ukrajinu jako zcela nový národ a vztah mezi Polskem a Ukrajinou považují za bratrství,“ cituje Jankowskiho web Express. Na Polsko bude upřena pozornost také v nadcházejících dnech. Zemi se totiž chystá navštívit americký prezident Joe Biden. Setkat se má s polským prezidentem Andrzejem Dudou, aby společně projednali další podporu Ukrajině ze strany NATO.

Biden bude mluvit o sjednocení i jednotě společenství

Šéf Bílého domu se má ve Varšavě od 20. do 22. února setkat také s představiteli dalších zemí takzvané Bukurešťské devítky, mezi které patří i Česko, informuje web CNN Prima News. „Prezident Biden vystoupí s projevem před ročním výročím brutální a nevyprovokované ruské invaze na Ukrajinu a bude hovořit o tom, jak Spojené státy sjednotily svět na podporu ukrajinského lidu při obraně jeho svobody a demokracie a jak budeme i nadále stát při ukrajinském lidu tak dlouho, jak bude třeba,“ uvedla mluvčí Bílého domu Lean-Pierreová.

Potvrzuje to také mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby, podle kterého chce Biden mluvit o „důležitosti odhodlání a jednoty mezinárodního společenství“, píše web Express. Válka se ale v žádném případě ke svému konci neblíží. Moskva naopak své útoky zesiluje. I proto Ukrajina žádá o další podporu. Americký generál ve výslužbě Ben Hodges upozorňuje, že pomoci by mohly stíhačky. Má za to, že s nimi by Kyjev vyhrál válku do jednoho roku, uvádí web CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články