Polsko je připraveno: Velvyslanec země tuší nový válečný konflikt

Polsko patří k zemím, které Ukrajinu během války podporují nejvíce. Přijímají nejen uprchlíky, ale posílají i vydatnou vojenskou pomoc.

i Zdroj fotografie: Spc. Garrison Waites, 5th Mobile Public Affairs Detachment / Creative Commons / CC BY
                   

Polsko je připraveno vstoupit do války. Vyplývá to ze slov, která pronesl polský velvyslanec ve Francii Jan Emeryk Rościszewskij, píše web TN. V rozhovoru pro stanici LCI diplomat uvedl, že může dojít k situaci, kdy se Varšava do bojů zapojí. Proto buď dnes Ukrajina uhájí svou nezávislost, nebo budeme muset do tohoto konfliktu vstoupit. Protože naše hlavní hodnoty, které byly základem naší civilizace a naší kultury, budou ohroženy. Proto nám nezbude nic jiného, ​než do konfliktu vstoupit,“ cituje jeho silné prohlášení web TN.

Mírnění ostrých výroků následovalo

Jako argument velvyslanec uvedl ohrožení Evropy ze strany Ruska. V rozhovoru také připomněl, že se Moskva snaží zmocnit cizího území. Že je dokonce schopná kvůli tomu zabíjet lidi a unášet ukrajinské děti, myslí si velvyslanec. Varšava však evidentně nepokládá vyjádření velvyslance ve Francii za nejšťastnější. Ambasáda především zdůraznila po zveřejnění rozhovoru, že Polsko se nenachází ve válce.

„Pozorné naslouchání celému rozhovoru nám umožňuje pochopit, že nedošlo k žádnému oznámení o přímém zapojení Polska do konfliktu, ale pouze k varování před následky ukrajinské porážky,“ cituje server TN z vyjádření velvyslanectví. Přestože někteří polští poslanci kvůli ostrému vyjádření dokonce volají po tom, aby byl Rościszewski z funkce velvyslance odvolán, je zřejmé, že Varšava se na válku připravuje. Události247 již v listopadu loňského roku psaly o výrazném zbrojení země.

Polsko jako lídr ve zbrojení

Polsko to potvrzuje svými kroky, kdy se rozhodlo výrazně do armády investovat. Počet vojáků se má podle polského šéfa obrany Mariusze Blaszczaka zvýšit na minimálně 300 tisíc, jak informovaly Události247 v únoru. Tím má být vytvořena jedna z nejsilnějších armád v Evropě. Aktuálně má Varšava k dispozici zhruba 164 tisíc vojáků. Polsko chce mít i velmi moderně vybavenou armádu, proto nakupuje americké tanky Abrams a jihokorejské K2.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Od roku 1999 je polská armáda součástí spojeneckých sil NATO. V současnosti prochází rozsáhlým modernizačním programem

Bude to nejsilnější pozemní síla v Evropě. Dobře řízená a vybavená moderními zbraněmi, aktivní síla NATO, která bude spolupracovat se silnými americkými jednotkami,“ cituje polského šéfa resortu obrany web Plus Jeden Deň. Celkem chce Polsko v letošním roce zvýšit své výdaje na obranu na téměř 130 miliard zlotých (více než 650 miliard korun), což má tvořit až čtyři procenta hrubého domácího produktu, píše ČTK. Země se tím stane lídrem v NATO, protože většina jejich členů se snaží vydat na obranu dvě procenta HDP.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články