Dědictví po babičce může přinést tisíce korun. Lidé často ani nemají tušení, že mají doma vzácný porcelán

Tradiční porcelán je po mnohá staletí velmi populární, ale také poměrně drahý. Některé kousky mohou mít velmi vysokou hodnotu.

i Zdroj fotografie: Zelenymuzik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Často mají lidé doma bohatství, o kterém nemají ani tušení. Příkladem může být právě porcelánová sada, na kterou se v mnoha domácnostech jen práší a přitom má vysokou hodnotu. Zjistit se to dá přímo na každém kusu. Web iReceptář upozorňuje, že porcelánové výrobky mají na spodní straně dna značku, ze které se dají vyčíst všechny podstatné informace. Zjistit se tímto způsobem dá i druh porcelánu, původ a rok výroby.

Každá porcelánka má svou značku

Častá značka mnoha porcelánek je ve tvaru kulatého razítka. Zpravidla uvádí iniciály majitele nebo jméno lokality, kde se porcelánka nachází. Tovární značky jsou pak tištěny barvou typickou pro konkrétní porcelánku, uvádí iReceptář. Může jít o zelenou, červenou i černou barvu. Historicky nejstarší porcelánka v českých zemích je v Horním Slavkově. Vznikla v roce 1792 a do roku 1830 byl její porcelán označen symbolem S. Do roku 1870 se pak používalo velké S a slovo Schlaggenwald, uvádí web Dům a zahrada.

iZdroj fotografie: Ludekr / Creative Commons / CC BY-SA
V Česku je oblíbený porcelán s označením cibulák. Cibulky v dekoru ale nejsou, jde o granátová jablka

Od roku 1867 měl porcelán ale už i označení Haas&Czjzek in Schlaggenwald. Naopak například míšeňský porcelán má ve své značce zkřížené meče a výrobky z Březové dvě zkřížená hornická kladiva s královskou korunkou a nápisem „Pirken-hammer“. Každá porcelánka tak má svůj jasný znak, podle kterého je rozeznatelná. Výrobce není nejzásadnější informací, která prozradí hodnotu porcelánu.

Některé kousky za miliony

Výrobky se rozdělují do několika tříd, které se odlišují v kvalitě, zpracování, tloušťce střepu a barvách, připomíná iReceptář. Výrobky prvotřídní kvality je ale možné poznat na první pohled. Mají tenký a jemný střep, díky němuž jsou výrobky velmi lehké. Viditelný je také propracovanější a elegantnější potisk. Naopak u levnějších porcelánů je dávána přednost kvantitě před kvalitou. Potisk tedy nebývá bezchybný, uvádí iReceptář. Drahé porcelánové kusy naopak nemají žádné kazy a neopotřebovávají se, většinou jsou ručně malované.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odborníci doporučují, aby lidé o svůj porcelán pečovali, mytí v myčce má být ale tabu

Takové kousky je možné prodat za tisíce korun. Konkrétní hodnotu je možné zjistit u odborníků. Možností je návštěva obchodu se starožitnostmi, aukčního domu i soudního znalce, uvádí web České stavby. Představu o ceně je možné také získat na internetových obchodech, které se na starožitnosti zaměřují. V některých případech se může jednat o skvost. Například před pár lety byla vydražena porcelánová mistička na polévku za 31 milionů dolarů, uvádí server České stavby. Šlo o výrobek z Číny z 15. století.

Našli jste na půdě někdy nějaký vzácný porcelán?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad