Jídlo za 78 korun? Kantýna ve Sněmovně je jako jeden velký výprodej. Lidi si o takových cenách mohou jenom nechat zdát

Náklady na jídlo začínají být v době zdražování pro řadu lidí neúnosné. Politici zůstávají v klidu, protože se v práci nají nadále velmi levně.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Poslanecká kantýna zůstává synonymem levných jídel. O cenách pokrmů pro zákonodárce loni v květnu informoval web iDnes. Následně Poslanecká sněmovna ČR zveřejnila jídelní lístek s cenami. Pohled do něj by se zamlouval mnoha Čechům. Z předkrmů je možné si zvolit oblíbenou mozzarelu s rajčaty a bazalkou, a to za příjemných 55 korun. O 14 korun více pak stojí smažené tvarůžky s brusinkami. Velmi lidové ceny panují také v nabídce hlavních jídel. Klasika ve formě smaženého sýru, vařených brambor a tatarské omáčky vyjde na 78 korun.

Italská kuchyně za pár korun

Přitom v málokteré české restauraci je možné toto oblíbené jídlo pořídit za méně než 150 korun. Naopak často je v jídelních lístcích i za více než 200 korun. Smažákem zdaleka nabídka poslanecké kantýny nekončí. Milovníci italské kuchyně si za 93 korun mohou objednat špagety Aglio olio e peperoncino, za 116 korun pak italské šafránové risotto. Další levnou českou klasikou je pak v nabídce smažený vepřový řízek s pažitkovými bramborami, který stojí 93 korun.

iZdroj fotografie: abcMedia
Stále více lidí si místo menu v restauraci uvaří doma

Pod 150 korun je možné v poslaneckém menu najít také pikantní kuřecí nudličky s bramboráčky za110 korun. Takové ceny by řada Čechů ráda viděla i v běžných restauracích. Může na ně ale zapomenout. Aktuálně činí v Česku průměrná cena poledního menu necelých 178 korun, píše web Kurzy. V meziročním srovnání došlo k nárůstu o 15,4 procenta, čímž zhruba odpovídá inflaci. Nejvíce za oběd dají lidé v Praze, kde průměrná cena přesáhla již hranici dvou set korun, dodává web Peníze.

Od ledna desítky tisíc korun navíc

Přitom právě v hlavním městě se poslanecká kantýna nachází. Za cenu nad 200 korun si ale politici pochutnají na specialitách. S cenou 252 korun je možné v menu kantýny najít steak z lososa s omáčkou beurre blanc a grilovanými grenaille. O korunu dráže pak vyjdou medailonky z hovězí svíčkové s pepřovou omáčkou a americkými bramborami. Ani pražští politici nejsou z tohoto hlediska na tom vůbec špatně. Jak v lednu informoval web Praha IN, oběd na magistrátu vyjde na 120 korun.

iZdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC BY
Smažený sýr se v restauraci bez omáčky pohybuje okolo 220 korun

Příjemné ceny v kantýnách nejsou jedinou výhodou politikou. Jak Události247 nedávno upozornily, od ledna si polepšili také platově. Poslanci berou v letošním roce o 11 600 korun více než loni. Řadoví členové parlamentu bez dalších funkcí berou měsíčně 102 400 korun hrubého. K platu navíc dostávají 53 200 až 72 100 korun na náhradách za stravu, dopravu a reprezentaci. Někteří mají přitom k dispozici zdarma také ubytování v Praze a služební automobil.

Kolik za polední menu dáte ve svém městě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem