Politici lidem radí, jak šetřit na jídle a energiích. Sami přitom létají na výlety za peníze daňových poplatníků

Minulý rok byl hlavně o šetření, ke kterému obyvatele vyzývali i politici. Někteří lidem neváhali doporučovat třeba pletení svetrů místo zapnutí topení.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

Poslanci lidem radili, jak šetřit na jídle a energiích. Sami nicméně dělali pravý opak toho, než co na veřejnosti prohlašovali za nezbytné. Web Kverulant upozorňuje, že Sněmovna v loňském roce rozhodně nešetřila. Naopak, náklady dolní komory vzrostly o 141 milionů korun. Zatímco v letech 2018 až 2021 utratili členové Sněmovny v průměru 1,367 miliardy korun, v roce 2022 to bylo 1,509 miliardy korun. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) přitom avizovala, že ušetří 40 milionů korun, připomíná server Kverulant.

Šéfka dolní komory měla pěkný záměr

Úspory měla v plánu uskutečnit kvůli „nehoráznému zadlužení naší země minulou vládou“, uvádí web Lidovky. Zřejmě ale zjistila, že rozhazování je mnohem pohodlnější než šetření, a proto byl výsledný účet nakonec ještě daleko vyšší než v předchozích letech. Jen výdaje za cestování narostly o tři čtvrtě milionu korun. Celkem výlety poslanců stály v loňském roce daňové poplatníky 12,787 milionu korun, píše web Kverulant. V letech 2018 až 2021 to přitom bylo v průměru 12,057 milionu korun.

Dalo by se to pochopit v situaci, kdy by výsledkem zahraničních cest politiků byl prospěch pro český stát. To se nicméně v mnoha případech neděje. Například v březnu 2022 vyrazili zákonodárci Viktor Vojtko (STAN) a Petr Fifka (ODS) na týden do Indonésie a dosud není jasné, co v daleké krajině dělali. Cesta přitom stála 317 tisíc korun, popisuje web Kverulant. Tito dva politici spolu evidentně ale cestují rádi, a proto vyrazili v říjnu na týden do Rwandy. Ani zprávu z této cesty však nezveřejnili a není tak jasné, co v africké zemi vyjednali.

Cena nicméně jasná je

Web Kverulant informuje, že druhý výlet Fifka a Vojtka přišel daňové poplatníky na 290 tisíc korun. Nejsou však zdaleka těmi, kteří vysosali z rozpočtu Sněmovny na cesty nejvíce. Premiantem v této kategorii je Ondřej Benešík (KDU-ČSL), jehož výlety stály státní kasu 805 tisíc korun. Na druhém místě pak skončil Robert Králíček (ANO), který se například v prosinci společně s dalšími čtyřmi poslanci podíval do Washingtonu. Jejich cesta stála 920 tisíc korun aniž by z ní byla k dispozici jakákoli zpráva, připomíná web Kverulant.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V minulosti byla delegace poslanců nachytána, jak při služební návštěvě Peru výletovali na Machu Picchu

Sněmovna má mnoho vášnivých cestovatelů. Více než půl milionu korun stály i výlety Pavla Žáčka (ODS), Jaroslava Bžocha (ANO), Michala Ratiborského (ANO) a Marka Ženíška (TOP 09), jak vyplývá z tabulky na webu Kverulant. V letošním roce budou moci členové dolní komory cestovat ještě více. Jak v listopadu informoval web iDnes, Sněmovna má na rok 2023 v rozpočtu o 90 milionů korun více než v roce 2022. Hospodařit má celkem s 1,553 miliardy korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články