Za lži přišel trest: Britský poslanec přirovnal vakcíny proti covidu k holokaustu

Zástupce konzervativců Andrew Bridgen šířil na sociální síti Twitter dezinformace o covidové vakcíně. Nyní čelí vyšetřování.

i Zdroj fotografie: Alamy
                   

Jak informuje web Politico, konzervativní poslanec Andrew Bridgen sdílel na sociální síti Twitter odkaz na článek o vakcíně krajně pravicového blogu ZehoHedge. „Jak mi řekl jeden kardiolog, je to nejtěžší zločin proti lidskosti od dob holokaustu“ napsal v příspěvku britský politik. Reakce jeho kolegů na sebe nenechala dlouho čekat. Bridgenův stranický kolega Simon Hart, který má na starost dodržování stranické disciplíny, mu okamžitě odebral možnost hlasovat ve jméně strany, píše web Trend.

Změna názoru

Zároveň poslance informoval, že ho čeká trest, a to formální vyšetřování. Podle Harta komentáře o covidových vakcínách „překročily čáru“, uvádí web BBC. Připomněl, že dezinformace o vakcíně způsobují škody a stojí životy. „Jako národ bychom měli být velmi hrdí na to, čeho bylo dosaženo prostřednictvím očkovacího programu,“ cituje vyjádření stranického kolegy web BCC. Za naprosto nepřijatelné označil srovnání vakcín s hokokaustem i britský premiér Rishi Sunak, píše BBC. Bridgen se přitom nedopustil prvního přešlapu.

Aktuálně si odpykává pětidenní trest za porušení pravidel v oblasti placeného lobbingu. Dokonce má zakázaný vstup do Dolní sněmovny, uvádí server Trend. Web Politico také připomíná, že konzervativní poslanec byl v poslední době čím dál kritičtější k vakcíně proti covidu-19. Jeho tvrzeními se navíc opakovaně zabývali ověřovatelé faktů. Přitom dříve vývoj vakcín chválil a hrdě tweetoval, když dostal své dávky, uvádí server BBC. Změnilo se to ale loni na podzim, kdy začal sdílet nepodložená tvrzení, že vakcíny zabíjejí, píše BBC.

Dezinformace v Česku

Nejprve začal zdůrazňovat některé skutečné, ale vzácné případy poškození vakcínou a nesprávně interpretoval data, aby naznačoval, že tyto případy jsou častější, než jak ukazuje výzkum, píše dále BCC. Vše vyústilo až ve zmiňovaný příspěvek, za který mu nyní hrozí trest. Příspěvek už ale z Twitteru smazal. Web BCC připomíná, že rozsáhlý nezávislý výzkum ukázal, že vakcíny proti covidu jsou extrémně účinné při prevenci úmrtí. Dezinformace provází očkování proti koronavirovému onemocnění už od svého začátku, šířily se také v Česku.

iZdroj fotografie: abcMedia
Dezinformace či manipulativní zprávy o koronavirovém onemocnění a vakcinaci proti němu zaplnily internet po celém světě

Velmi výraznou představitelkou dezinfo scény je Jana Peterková, která byla pravomocně odsouzena za šíření lží o smrti seniorů po očkování. Pečovatelskému domu v Měšicích, o kterém nepravdy šířila, musí zaplatit pokutu čtvrt milionu korun, informuje web iRozhlas. Peterková ve svých videích tvrdila, že v domově jsou falšovány úmrtní listy seniorů, nebo že jsou nuceni k očkování násilím. To všechno v době, kdy ještě kvůli nedostatku vakcín nebyli senioři v Měšicích vůbec očkováni, uvádí iRozhlas. Nyní čelí i trestnímu stíhání.

Jaký trest byste poslanci uložili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety