Putin má jasného viníka prudkého růstu cen potravin a energií ve světě. Může za to Západ

Uvalení protiruských sankcí západními zeměmi má za následek globální ekonomickou krizi a inflační vlnu. Takový názor ruský prezident přednesl na vládním zasedání.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Jak připomíná server Al Jazeera, sankce Západ na Rusko uvalil kvůli válce na Ukrajině. Cílem bylo zasáhnout výrazně ruskou ekonomiku. Podle šéfa Kremlu tím ale byla spuštěna globální ekonomická krize a také vysoký růst inflace. To má podle Putina vyvolat hladomor v nejchudších zemích světa. „Vina za to leží výhradně na elitách západních zemí, které jsou připraveny obětovat zbytek světa, aby si udržely svou globální dominanci,“ cituje Putinova slova z vládního zasedání server Al Jazeera.

Putin jako spasitel

Naopak Rusko se podle šéfa Kremlu se sankcemi Západu dobře vyrovnalo. Čísla přitom napovídají něco jiného. Podle Al Jazeera má ruská ekonomika letos poklesnout o více než 12 procent, což znamená největší pokles hrubého domácího produktu od pádu Sovětského svazu v roce 1991. Moskva sice podporuje své tvrzení o ekonomické stabilitě ukazováním na posílení rublu, ale ruská měna se dostává na předválečnou úroveň jen díky zásahům centrální banky, píše server Kurzy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pšenice

Putin má ale na vše svůj vlastní pohled. Při zasedání vlády to potvrdil nejen v souvislosti s prezentací domácího stavu ekonomiky, ale také při oznamování rekordní sklizně pšenice. Podle ruského prezidenta tento fakt povede k nárůstu vývozu obilí, čím má Rusko přispět k řešení problémů s celosvětovým zásobováním potravinami. Přitom právě kroky Kremlu blokují ukrajinské černomořské přístavy, kvůli čemuž nemůže být tato důležitá plodina vyvážena.

Rusko krade

Jak píše ČTK, obilí, které se nepodaří vyvést, bude blokovat místo pro další sklizně. Na Ukrajině je tak velmi napjatá situace. „Dvacet milionů tun obilí musí opustit Ukrajinu za dobu kratší než tři měsíce,“ cituje vyjádření evropské komisařky pro dopravu Adiny Valeanové ČTK. Na Rusko míří také další obvinění v souvislosti s obilím. Podle Kyjeva ruští vojáci odvážejí tuto zemědělskou plodinu do své země, nebo ji ničí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklizeň obilí

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle ČTK prohlásil v pořadu německé stanice ARD Morgenmagazin, že Rusko obchoduje s ukrajinským obilím, které ukradlo na jihu Ukrajiny. Takové oznámení je pak až neuvěřitelné v kontextu s informací šéfa Kremlu, že Rusko bude letos sklízet rekordní úrodu. Celkem se má jednat až o 130 milionů tun obilí, z toho 87 milionů tun pšenice. Naopak v mnoha částech světa bude sklizeň letos špatná. Sankce Západu na Rusko a Bělorusko totiž poškodily vývoz hnojiv, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články