Statisíce Čechů mohou dostávat potraviny zdarma. Stačí si o ně požádat

Zdražování dopadá na stále více domácností a některým nezbývá dostatek peněz na jídlo. Pomoc mohou jednoduše získat v potravinové bance.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dvojciferná inflace pokračuje už několik měsíců a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by meziroční zdražování mělo ustát. Zvyšujících cen v obchodech se někteří lidé velmi obávají, protože už nyní kvůli vyšším zálohám na energie má mnoho domácností problém s financemi každý měsíc vyjít. Aktuální situace logicky nejvíce dopadá na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, které mnohokrát nemají dostatek peněz ani na základní potraviny. Přibývá proto krádeží v obchodech, jak píše web iDnes.

Počet potřebných stoupá

Mezi pachateli jsou často i samoživitelky, které přiznávají, že se k činu uchýlily, protože jim chyběly prostředky na jídlo. Takové extrémní řešení přitom z jejich strany není vůbec nutné, aby mohly uživit své děti. Potraviny mohou získat i z potravinových bank, které existují právě pro lidi, kteří potřebují pomoc. Po celém Česku je patnáct potravinových bank, které získané jídlo distribuují potřebným prostřednictvím neziskových organizací. Právě ty rozhodují o tom, kdo pomoc dostane.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři tvoří hlavní skupinu, kterou výrazně zasáhlo stávající zdražování.

Lidé mohou žádost ale podat také přímo na webu jednotlivých potravinových bank ve svém kraji. Jídlo zdarma je určeno hlavně samoživitelkám, seniorům, lidem bez domova, rodinám v krizi, ale i lidem s psychickým či tělesným postižením. Meziročně počet těch, kteří pomoc potřebují stoupl o 35 procent. Alespoň jednou letos potřebovalo dar z potravinové banky zhruba 270 tisíc lidí, což je o 70 tisíc více než za celý loňský rok, připomíná ČTK. Potravinové sbírky fungují díky dárcům.

Banka se díky lidem naplnila

V listopadu se uskutečnilo další kolo potravinové sbírky, ve kterém se podařilo vybrat 520 tun zboží. Loni to bylo o 60 tun více. „Češi celkově šetří, kde se dá, a více nakupují ve slevách. Vzhledem k tomu, že i obchodní řetězce darují potraviny, na které se vztahují slevové akce, je mnohem méně darovaných potravin, zejména těch s delší trvanlivostí, v porovnání se začátkem roku, konkrétně zhruba o třetinu. Celorepublikově tak chybí přibližně 600 tun potravin,“ cituje ČTK ředitelku České federace potravinových bank Veroniku Láchovou.

Během celého roku získávají banky přebytky potravin z obchodů, zemědělství i potravinářského průmyslu. Lidé dostávají z potravinových bank hlavně trvanlivé potraviny jako konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej rýži, luštěniny, těstoviny, ale i drogerii a hygienické potřeby. Do budoucna by to mohly být i další věci. „Jsme v současnosti připraveni se aktivně podílet na rozšíření sbírky na další komodity, jakými jsou nábytek nebo textil,“ sdělil pro Potravinovou banku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Zvažujete i vy, že vyhledáte pomoc u potravinové banky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články