Pozůstalí po padlých ruských vojácích dostávají místo peněz dárky

Na ukrajinské frontě umírají stovky tisíc Rusů, po kterých zůstávají rodiny. Moskva jim slibuje, že se o ně postará. Realita tomu neodpovídá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukazuje se, že se Kreml snaží rodiny padlých uplatit dárky. Web CNN Prima News informuje, že matky či manželky zemřelých vojáků už dříve dostaly například dorty nebo sady ručníků. Nyní se na sociálních sítích objevilo video, které zachycuje, že vdovy z města Makijivka u Doněcka dostaly jako kompenzaci za své mrtvé muže zimní kožichy. Záběry z bizarní akce sdílel i ukrajinský diplomat Olexandr Ščerba, upozorňuje CNN Prima News. Záběry jasně ukazují vděčnost Rusek. „Mockrát děkujeme,“ říká ve videu starší žena a ostatní slova díků opakují.

Vše bylo nakonec možná jinak

Server Newsweek píše, že muž, který ženy natáčel byl údajně Jevgenij Skripnik, který je spolupracovníkem Igora Girkina. Jde o prominentního vojenského blogera, který byl klíčový pro ruské válečné úsilí v oblasti Donbasu v roce 2014. Ženy, jejichž muži padli na ukrajinské frontě mají také patřit k proruským separatistům, kteří už od roku 2014 bojovali proti Ukrajincům. Muži se po zahájení invaze připojili k ruským vojskům, uvádí CNN Prima News.

Předání darů měla na starosti Miroslava Reginskajavová, která podle britského listu Mirror uvedla, že kožich dostalo celkem 21 vdov. Darovat je měl ženám výrobce z Moskvy. Video má ukazovat vděčnost žen těm, kteří se o ně údajně starají. Web Newsweek však upozorňuje, že feministické hnutí proti válečnému odporu kontaktovalo jednu z žen ve videu, která měla vypovědět, že hned po natočení videa jim byly kožichy odebrány. Důvodem měla být jejich špatná kvalita s příslibem nových.

Za mrtvého syna nový automobil

Následně měly být ale informovány, že došlo k omylu a kožichy byly určeny pro jiné osoby. Server CNN Prima News zároveň upozorňuje, že nejde o první případ, kdy byla vdovám za smrt jejich mužů dána symbolická kompenzace. V Kurské oblasti dostali pozůstalí sadu ručníků a některé rodiny v Dagestánu pak dostaly jako náhradu za manžely květiny a dorty, které jim doručili tamní političtí lídři. Přitom sliby Moskvy zněly původně zcela jinak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko zaznamenává na bojišti v posledních týdnech velké ztráty

V rámci kompenzace mají příbuzní dostat až 12 milionů rublů (přibližně 3,9 milionu korun) za mrtvého vojáka. Ruská propaganda o tom v minulosti hojně informovala. Šlo například o případ rodiny, která si za peníze získané za smrt syna koupila ruský vůz značky Lada, píše CNN Prima News. Údajně z toho měli mít příbuzní radost, že tím uctí památku svého syna. Otec padlého měl v ruské televizi Rossija 1 říct, že „přesně takové auto si jeho syn vždycky přál“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad