Na ukrajinské uprchlíky dopadnou změny ve vyplácení dávek. Pravidla budou přísnější

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje změny ve vyplácení humanitárních dávek pro uprchlíky. Pět tisíc už nebude pro každého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu začalo Česko vydávat víza k ochraně. Podle údajů ministerstva vnitra k 22. prosinci dostalo dočasnou ochranu 471 547 ukrajinských uprchlíků. Jak upozorňuje ČTK, podle dřívějších informací zhruba 35 procent z nich jsou děti a mladí do 18 let. Z dospělých pak 72 procent tvoří ženy a přes pět procent osoby starší 65 let. Na cizineckou policii svůj pobyt za téměř deset měsíců války nahlásilo 641 366 běženců z Ukrajiny. Česko nenechává příchozí ani bez následné pomoci.

Dávka bude nižší

Vznikly zákony označované jako Lex Ukrajina, které upravují řadu oblastí jako je pobytová problematika, školství, zaměstnanost či sociální zabezpečení, připomíná web Peníze. Obyvatelé válkou zasažené země mají například nárok na volný vstup na trh práce, školní vzdělávání a také humanitární dávku. Každý měsíc proto mohou po dobu půl roku od příchodu čerpat 5 tisíc korun měsíčně, připomíná web TN. Nárok na peníze mají ti, kteří nemají bezplatné ubytování, celodenní stravu i základní osobní hygienu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Aktuálně se humanitární dávka vyplácí 6 měsíců a poté mají uprchlíci bez příjmů nárok na životní minimum

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale plánuje okruh osob, které dávku dostávají zúžit a změní se i její výše. Nově by příchozí uprchlíci z Ukrajiny pobírali životní minimum. „Humanitární dávka bude nově již od prvního měsíce navázána na výši životního minima, která odpovídá částce nutné k zajištění základních životních potřeb,“ cituje ČTK ze zdůvodnění resortu práce a sociálních věcí. Pro dospělé osoby činí životní minimum od ledna 4860 korun a pro děti 3 490 korun, píše web TN. Senioři a invalidé mají nárok na 7 290 korun a invalidní děti na 5 235 korun.

Příjmy z Ukrajiny budou hrát roli

Na peníze budou mít ale nárok jen ti, jejichž příjmy jsou nižší než životní minimum. Do toho se budou započítávat i příjmy v cizí měně včetně dávek, uvádí dále server TN. Jediné, co by se do příjmů nezapočítávalo je česká podpora na bydlení či peníze od dětského fondu UNICEF. Po půl roce od přiznání dávky by následně úřady přezkoumaly, jestli existují překážky pro zapojení na trh práce, tedy jestli člověk nepečuje o malé dítě, není v penzi, případně nestuduje, informuje TN.

„V případě, že tomu tak není, bude od sedmého měsíce poskytována humanitární dávka ve výši existenčního minima. Tato úprava vychází z požadavku na větší participaci osob s dočasnou ochranou na hrazení svých životních nákladů a na integraci,“ cituje ČTK ze zprávy ministerstva. Existenční minimum bude od ledna činit 3130 korun. Počet žadatelů o humánitární dávky dlouhodobě klesá. V říjnu úřady práce vyplatily peníze 142 tisícům dětí a dospělých, což tvořilo výdaje ve výši 651,2 milionu korun, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články