Rozdíly v českých regionech: Pražácí žijí dlouho a na vysoké noze, jinde už tomu tak není

Český statistický úřad zveřejnil srovnání krajů. Data potvrdila nejen regionální rozdíly, ale i rozdělení republiky.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Experti mají za to, že je země rozdělena na takzvané Česko A a Česko B, uvádí ČTK. Může za to ekonomická síla a situace v krajích. Nejlépe je na tom Praha, kde například průměrný hrubý výdělek činil v předloňském roce 46 452 korun, zatímco v Karlovarském kraji to bylo 33 180 korun, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Právě Karlovarský kraj spolu s Ústeckým patří k těm, kde je situace z pohledu výdělků, důchodů, doby dožití a dostupnosti lékařů nejslabší, píše ČTK. Z dat je jasné, že Pražáci si oproti zbytku republiky žijí na vysoké noze.

Rozdíly i v době dožití

Hrubý domácí produkt činil v roce 2021 na jednoho obyvatele v průměru přes 571 tisíc korun. V hlavním městě ale byla částka víc než 2,2 krát vyšší, jinde už je tomu ale jinak. V Karlovarském kraji byla suma na 60 procentech celostátního průměru. Není se pak čemu divit, že Karlovarský kraj zvítězil v kategorii vylidňování. Společně s Moravskoslezským krajem patří nejzápadnější část republiky k oblastem, kde ubylo během roku 2021 nejvíce lidí. Naopak v Praze a Středočeském kraji počet obyvatel narůstal, informuje ČSÚ.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrná doba dožití žen v Česku byla v roce 2021 téměř 81 let a u mužů skoro 75 let

Metropole vítězí také v době dožití. Muži se v Praze dožívají v průměru o víc než čtyři roky déle, a to než muži v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. O něco nižší rozdíly jsou pak u průměrné doby dožití žen. Pražanky mají naději oslavit 82 let, naopak ženy z Karlovarska a Ústecka se dožívají průměrně necelých 79 let. Přesto existují oblasti, ve kterých je na tom Praha hůře než ostatní regiony. Web TN upozorňuje, že například nezaměstnanost byla nejnižší v roce 2021 ve Zlínském a Jihočeském kraji, kde činila 1,8 procenta.

Vláda usiluje o změnu

Přesto data ve velké většině oblastí potvrdila, že rozdíly mezi kraji jsou dlouhodobým českým problémem, který se nedaří efektivně řešit. Potíže přiznává i vláda. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se ale kabinet snaží o nápravu. Zmínil pro ČTK například milostivé léto pro dlužníky, posílení dluhového poradenství, změny ve vzdělávání či nové rekvalifikace. Do znevýhodněných regionů také plynou dotace z Evropské unie, dodává ČTK.

Zároveň Jurečka přiznal, že řešení problému propastných rozdílů mezi jednotlivými kraji bude vyžadovat „systematickou práci minimálně po dobu jedné generace“. Nejhorší situace v Česku je hlavně v bývalých Sudetech. Někteří odborníci v roce 2021 uvedli, že je Karlovarský kraj na úrovni roku 1996, píše web Aktuálně. Ekonomické rozdíly se podle expertů místo srovnání dál prohlubují. Dokládat to má například i významný ekonomický růst, ke kterému došlo před pandemií.

Jak by ještě podle vás měla vláda zasáhnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články