Nedokonalosti Fialovy vlády: nezvládnutá energetická krize a přehnané výdaje na Ukrajinu

Kabinet Petra Fialy vládne už šestý měsíc bez větších skandálů. Přesto čelí kritice kvůli několika krokům. Týkají se hlavně války na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Vládu Petra Fialy jmenoval prezident Miloš Zeman 17. prosince 2021. Od té doby čelí několika problémům, které nezpůsobila. Ovlivnit ale mohla svou reakci na ně. Významnou událostí za dobu vládnutí nového kabinetu je především vypuknutí války na Ukrajině. Ruská invaze začala 24. února a Česko k tomu zaujalo ihned svérázné stanovisko. Krok Ruska země odsoudila a začala s masivní podporou Ukrajiny, a to hlavně ve formě dodávek zbraní.

Miliardy pro Ukrajinu

Už na konci dubna server iRozhlas psal, že Česko poslalo na Ukrajinu vojenský materiál za tři miliardy korun. Jednat se má o ruční zbraně, rakety a zdravotnické vybavení. Spekuluje se také o tancích a těžké technice. Náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný nedávno uvedl, že Česko patří k pěti největším podporovatelům Ukrajiny. Kromě třímiliardové pomoci ze strany české vlády, další miliardu vybrali také lidé ve finanční sbírce, jak píše ČTK. Násobně více pak podle Kopečného šlo do napadané země z tuzemska „z dalších zdrojů“.

A to není zdaleka všechno. Štědrá pomoc čeká na Ukrajince i přímo na území naší republiky. Uprchlíci mají nárok na ubytování, bezplatnou lékařskou péči a také na humanitární dávky. Jen náklady na pojistné na zdravotní pojištění představují na rok částku zhruba 18 200 korun na jednoho běžence z Ukrajiny, jak píše ČTK. A to v i případě, že se vrátí na Ukrajinu. Stát totiž přestává platit pojistné jen v případě, že uprchlík začne pracovat nebo se z pojištění sám odhlásí. Ministr financí Zbyněk Stanjura tak přiznává, že jde o velkou zátěž pro rozpočet, uvádí ČTK.

Lidé v problémech

Na problém naráží Fialův kabinet také v dalších příliš benevolentních pravidlech pro ukrajinské uprchlíky. Jak píše ČTK, jde hlavně o příchod lidí, kteří nemají nárok na žádnou pomoc. Příkladem jsou Romové, kteří mají kromě ukrajinského také maďarské občanství. Potíže nastávají také při přerozdělování běženců. Většina z nich směřuje do Prahy, která už ale nemá ubytovací kapacity. Pražský primátor Zdeněk Hřib proto navrhuje, aby uprchlíkům bylo omezeno vyplácení dávek a dotací na ubytování v místech, kde už není kapacita.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdražování

Uprchlíci jsou ale jen jednou nepovedenou kapitolou současné vlády. Kabinet Petra Fialy čelí kritice veřejnosti také kvůli malé pomoci v souvislosti s rostoucí inflací a hlavně zvyšujícími se cenami energií. Vláda nepřistoupila v této otázce k plošným opatřením a zřejmě je ani nepřipravuje. Všímají si toho také bývalí politici. „Dopadne to skoro na všechny. Jde o problém tak obrovský, že se týká 90 procent a možná dokonce ještě více lidí. Fialova vláda nechá utopit i svoje vlastní voliče,“ uvedl pro CNN Prima News exministr financí Vlastimil Tlustý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články