Babiš sdílel fotomontáže s politiky. Pekarová mu jeho úder vrátila

Kampaň uchazečů o Hrad sílí. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v rámci boje neostýchal sdílet i lživé fotomontáže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Expremiér Andrej Babiš patří podle průzkumů i sázkových kanceláří k favoritům v prezidentské volbě, a tak se na jeho sociálních sítích objevuje v posledních dnech jeden příspěvek za druhým. Ve středu byly mezi nimi i takové, jejíž součástí byly fotomontáže vládních politiků. Došlo WhatsAppem. Jestli je to pravda, tak díky,“ stojí u příspěvku zveřejněném na facebookovém profilu Andreje Babiše, píše web Novinky. Na fotografii je předseda vlády Petr Fiala s textem, který hlásá, že bude volit právě Babiše.

Fotokoláže jsou dezinformace

„V EU to teď nezvládáme. Potřebuju silného a zkušeného parťáka,“ stojí ve fotomontáži. Další příspěvek šéfa hnutí ANO se týkal ministra vnitra Víta Rakušana či předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové. „Budu volit Babiše. Nerada to přiznávám, ale on jediný má zkušenost, jak zvládnout krizi,“ uvádí se ve fotomontáži. Babiš k tomu opět připojil dovětek: „Došlo WhatsAppem. Jestli je to pravda, tak taky díky.“

Web Novinky upozorňuje, že ačkoliv mohou příspěvky působit jako pravé, jedná se o dezinformaci. Politici, kterých se fotomontáže dotkly ale zareagovali na šíření lží většinou s nadhledem. Občanská demokratická strana vytvořila na oplátku koláž s Babišem, kde k jeho fotografii připsala popisek „Tato vláda pomáhá lidem, proto Fiala,“ píše web CNN Prima News. Obrázek sdílela ODS na sociální síti Twitter, a dokonce stejně strana do popisku napsala: „Přišlo WhatsAppem“.

Zmínka Bašty není náhodná

Ještě s větší dávkou humoru se k celé záležitosti postavila šéfka Sněmovny. „Jednání pana Babiše mě velice zklamalo. Včera večer jsme se u francouzského vína z jeho osobních vinic jasně domluvili, že má podpora je ryze diskrétní a nebude ji zveřejňovat. Svůj slib opět porušil. Nemohu jinak, než své rozhodnutí změnit a svou podporu vyjádřit panu Baštovi,“ cituje vyjádření Pekarové na sociální síti Twitter server CNN Prima News. Web Deník připomíná, že právě kandidáta hnutí SPD se podle posledních vyjádření Babiš zřejmě nejvíce obává.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Jaroslav Bašta působil v letech 2000–2005 jako velvyslanec v Rusku a v letech 2007–2010 na Ukrajině

Podporu mu vyjádřila řada různých iniciativ vymezujících se k současné vládě. I proto Babiš na Baštu nyní výrazněji útočí, přestože ještě před Vánoci ho prakticky nezmiňoval. Důvodem může být i skutečnost, že předseda SPD Tomio Okamura vyzval šéfa hnutí ANO k odstoupení z kandidatury právě v Baštův prospěch, uvádí web Deník. Babiš to ale nemá v úmyslu a vyjádřil se k tomuto prohlášení velmi ostře. „Pan Okamura vede politiku stylem který je lživý a pan Bašta slibuje věci, které jsou lež a nelze je splnit,“ cituje expremiéra web Echo24.

Patří podle vás podobné drobné lži a satira do politického boje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety