Prezidentské volby jsou za rohem, průzkumy si ale protiřečí. Jedno je ale podle nich jisté – Nerudová nevyhraje

Po pěti letech budou občané opět vybírat hlavu státu. O přízeň voličů se uchází už jen osm kandidátů, favorité jsou tři z nich.

i Zdroj fotografie: Depositphotos, CS92, Karkanoid1991 / Creative Commons / CC BY
                   

Prezidentské volby proběhnou už za pár dnů. V pátek a v sobotu 13. a 14. ledna proběhne první kolo prezidentských voleb, a tak byly zveřejněny výsledky posledních průzkumů. Každý z nich ukazuje jiného vítěze. Podle volebního modelu agentury Ipsos by v prvním kole prezidentské volby dostal nejvíce hlasů, a to 28,6 procent, šéf hnutí ANO Andrej Babiš, informuje web ČT24. Na druhém místě s 27,8 procenta skončil generál Petr Pavel. Podle prosincového průzkumu Ipsos si někdejší významný představitel NATO polepšil o 2,5 procentního bodu, píše ČT24.

Babiš ve druhém kole prohraje

Naopak Babiš si pohoršil zhruba o procentní bod, píše dále ČT24. Ztratila také třetí velká favoritka souboje o Hrad, a to ekonomka Danuše Nerudová. Agentura Ipsos ale upozorňuje, že výsledky tří předních kandidátů jsou v rozmezí čtyř procentních bodů, a proto není možné jednoznačně uvést, který z nich by v daném termínu volby vyhrál, uvádí web ČT24. Velmi těsné výsledky ukazuje také průzkum agentury Median.

Podle něj by první kolo vyhrál Pavel se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhý Babiš by získal o tři procentní body méně. S větším odstupem od generála je podle volebního modelu Medianu třetí Nerudová, která by získala 21 procent hlasů, dodává ČT24. Median zjišťoval také hypotetickou podporu voličů v druhých kolech.

V něm by porazili Babiše se ziskem tří pětin hlasů, jak Pavel, tak i bývalá rektorka Mendelovy univerzity, píše ČT24. Bývalý armádní představitel by vyhrál finále nad Babišem se ziskem 59 procent hlasů, Nerudová s šedesáti procenty hlasů, uvádí server ČT24. Oba průzkumy si tak očividně lehce protiřečí a je očividné, že podle každého z nich by volby vyhrál jiný kandidát.

Kandidátů už jen jen osm

Osm procent voličů by v obou případech zůstalo nerozhodnutých. Případný duel mezi Pavlem a Nerudovou by podle Medianu vyhrál generál se ziskem 56 procent hlasů, nerozhodnutých voličů by bylo v tomto případě 17 procent. Nutné je upozornit, že průzkumy proběhly ještě před tím, než se v neděli vzdal kandidatury odborový předák Josef Sředula. Podle Ipsosu by měl v prvním kole 2,2 procenta hlasů, podle Medianu 2,5 procenta hlasů, které se mohou přelít k některému ze tří zmiňovaných favoritů. Z obou průzkumů však vyplývá, že Nerudová prohraje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Termín pro první kolo prezidentských voleb: 13. ledna 2023, pátek, 14:00 – 22:00, 14. ledna 2023, sobota, 8:00 – 14:00

Sám Středula podpořil Nerudovou. Experti ale nepřepokládají, že jeho příznivci doporučení poslechnou. Podle politologa Petra Justa některé průzkumy ukázaly, že voliči mají alternativu v podobě Babiše. „Spíš jeho odstoupení může přidat body Babišovi, v drobné míře to může přidat Jaroslavu Baštovi, nebo jiným kritičtějším kandidátům,“ uvedl pro ČTK. O prezidentský úřad se uchází senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Kdo podle vás nakonec skončí na Hradě? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články