Letní dovolená 2023: Letos musí být Češi obzvlášť ostražití. Podvodníci mají nové triky, mezi které patří i falešná směna peněz

Letní měsíce se nezadržitelně blíží a řada Čechů je tak ve fázi výběru dovolené. I v tomto případě je ale třeba velká obezřetnost.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ať už lidé plánují letní dovolenou sami nebo s cestovní kanceláří, měli by letos být obzvlášť ostražití. Podcenit se nevyplatí už samotný výběr destinace. U tradičních dovolenkových zemí jako je Chorvatsko či Itálie není problém. Ti, kteří chtějí zkoušet nové země, by si ale měli dopředu zjistit, jaká je v nich aktuální situace. Nejen Ukrajina totiž aktuálně není bezpečnou zemí. Ministerstvo zahraničních věcí varuje například před cestami do Afghánistánu, Jemenu, Libye, Súdánu či Venezuely. Zvýšené riziko je i v Izraeli.

Obezřetnost je důležitá i při výběru cestovní kanceláře

Podvodníci mají řadu nových triků, mezi které patří nejen všeobecně známá falešná směna peněz. Někteří například prodávají cestovní zájezdy, aniž by k tomu měli potřebná oprávnění, upozorňuje web TN. Kvůli tomu nejsou většinou ani pojištěni a lidé se tak nemusí dočkat nejen dovolené, ale i vrácení peněz. Vyplatí se proto zjistit si, jestli je vybraná cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. Díky tomu totiž při vyvstání jakéhokoli problému vše uhradí pojišťovna, vysvětluje server TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V rámci Evropské unie už neplatí kvůli onemocnění covid-19 žádná cestovatelská omezení

V souvislosti s pojištěním by pak nic neměli podcenit ani ti, kteří si svou dovolenou organizují sami. Lidé by vždy měli myslet na sjednání pojištění, upozorňuje web Promo Kupon. V případě zdravotních problémů se totiž může platba za ošetření v nemocnici či u lékaře v některých zemích vyšplhat na velmi vysoké částky. Dovolená se tak kvůli tomu nakonec může stát nepříjemným zážitkem, což nikdo nechce. Web Promo Kupon navíc upozorňuje, že cestovní pojištění není nijak drahou záležitostí a pro klidné spaní se vyplatí.

U pojištění to zdaleka nekončí

Web CNN Prima News upozorňuje také na další věci, které je nutné před cestou zkontrolovat. Důležitá je platnost dokladů. V rámci Evropské unie postačí občanský průkaz, do jiných zemí je ale nutný platný cestovní pas. Před cestou by se lidé měli také rozhodnout, jestli budou na místě platit hotovostí nebo platební kartou. V případě hotovosti pak velká část Čechů preferuje směnu peněz ještě v tuzemsku, informuje web Bankovnictví online. A dělají dobře.

V zahraničí totiž nemusí být směna z českých korun vůbec možná, upozorňuje web Finance. Některé méně časté měny ale nelze v Česku získat, a proto je nutné české peníze nejprve proměnit na dolary či eura a tamní měnu získat až v dané zemi. Lidé by si přitom měli dávat pozor na podvodníky, kteří mohou turistům podstrčit bezcenné bankovky. Na podobnou praxi lze ostatně narazit i v Česku. Jak loni informoval web iRozhlas, podvodníci v ulicích Prahy například turistům místo českých bankovek dívali prošlé běloruské rubly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km