Putin lhal: Podle Ukrajiny Rusko porušilo vánoční příměří hned několikrát

Ruský prezident Putin nečekaně tento týden pověřil svého ministra obrany Šojgu ke klidu zbraní během pravoslavných Vánoc. Rozkaz naplněn nebyl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Z Ukrajiny už během prvních hodin vyhlášeného příměří přicházely zprávy o jeho porušení ze strany Ruska, informuje web The Sun. V Luhanské oblasti během prvních tří hodin vypálily ruské dělostřelecké síly rovnou 14krát a zaznamenány byly také tři útoky na tamní vesnice. „Lidé v okupovaných vesnicích se celý den ukrývají ve sklepích. Pravoslavní vrazi jim tak přejí na Vánoce,“ cituje web The Sun z příspěvku šéfa východoukrajinské Luhanské oblasti Serhije Hajdaje v aplikaci Telegram.

Ukrajinci slavili Vánoce ve sklepě

Navzdory příměří byla slyšet dělostřelecká palba také u Bachmutu, píše ČTK. Výstřely se měly ozvat na ukrajinské i ruské straně, ale intenzita ostřelování měla být menší než v předchozích dnech. Alespoň podle výpovědí novinářů pobývajících na frontě. Ukrajina tvrdí, že Rusové útočili také na civilní cíle. K ostřelování mělo dojít u Kramatorsku a cílem ruské armády byla také nemocnice v Doněcké oblasti, oznámil na Telegramu prezidentův poradce Kyrylo Tymošenko. Ve zdravotnickém zařízení mělo být v době útoku 21 lidí.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Pravoslavní slaví Vánoce až 6. a 7. ledna, protože juliánský kalendář je oproti gregoriánskému posunut o 13 dnů

Podle Romana Paduna, starosty města Kurachov, kde nemocnice leží, utrpěla zranění jedna ze zdravotnic, uvádí ČTK. Moskva má ale opět svou verzi příběhu. Podle ruské strany šlo o opětování palby. V té souvislosti Rusové připomněli čtvrteční prohlášení vůdce proruských separatistů v Doněcké oblasti, který zpochybnil vánoční příměří a také uvedl, že Putinův rozkaz se týká jen zastavení útočných operací, informuje ČTK. Jeho jednotky se tak „provokacím“ podle něj mohou bránit.

Klidu zbraní nikdo nevěří

Rusko zároveň obvinilo Ukrajinu z ignorování příměří, protože ostřelovala východoukrajinský Doněck ovládaný proruskými separatisty. ČTK připomíná, že Kyjev od začátku klid zbraní zpochybňoval. Řada odborníků upozornila na možnost, že jde ze strany Ruska jen o zastírací manévr. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského měla v plánu Moskva využít Vánoce jako zástěrku, aby na chvíli zatavila ukrajinský postup na Donbasu.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dokonce vyzvala Ukrajince k větší opatrnosti, protože se mohou Rusové uchýlit na okupovaných územích k teroristickým útokům. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil 36 hodinové příměří na dobu od pátečního poledne do sobotní půlnoci. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) má jít o informační operaci s cílem poškodit pověst Ukrajiny. Institut připomněl, že ještě 14. prosince mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko žádné příměří na Vánoce neplánuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále